An optimization algorithms for improving the university timetable scheduling
- Tez No: 796801
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu proje, bir fakülte programı oluşturma sorununa olası yaklaşımlardan birini hayata geçirmektedir. Önerilen strateji, bilgi işlem ilkelerinden türetilmiştir ve hem Evrimsel teknikler (1+1) olarak bilinen evrimsel stratejinin hem de simüle edilmiş sertleştirmenin esnek kullanımını sağlar. Bir çözümün başarılı olma derecesi, uygulanabilir sınırlamaları ve kriterleri ne kadar iyi karşıladığı incelenerek ölçülebilir. Algoritmanın test edilmesinden elde edilen bulgular, tüm ciddi kısıtlamaların karşılandığını ve ekstra kriterlerin bir dereceye kadar optimize edildiğini göstermektedir. Bir üniversite, ders programlarını geliştirmek için bir genetik algoritma makine öğrenimi teknolojisi kullanır. Çıktı çizelgelerinde öğretmenler, öğrenciler veya konumlar için uyumsuz modüller yoktur ve süreç geliştirilebilir. Mümkünse programın sınırları, kullanıcı tercihleri ile zaman çizelgeleri verilir. Zaman çizelgeleme problemi, çeşitli bilgisayar tekniklerini kullanan çok sayıda girişimin konusu olmuştur. Böyle bir yaklaşım, (GA) Darwin'in evrim felsefesi genetik algoritmalarını kullanır. Bu projenin amacı, genetik algoritma tabanlı bir üniversite ders çizelgeleme prosedürünü geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
This project puts into action one of the potential approaches to the problem of establishing a faculty schedule. The suggested strategy is derived on the principles of Flexible computing, and it makes use of both the evolutionary strategy known as Evolutionary techniques (1+1) and simulated hardening. The degree to which a solution is successful can be gauged by examining how well it satisfies any applicable limitations and criteria. The findings of the testing of the algorithm indicate that all of the severe constraints have been satisfied, while the extra criteria have been optimized to some degree. A university uses a genetic algorithm machine learning technology to develop its course schedules. There are no incompatible modules for teachers, students, or locations in the output timetables, and the process can be improved. If it is possible given the limits of the schedule, timetables with user preferences. The timetabling problem has been the subject of numerous attempts using various computer techniques. One such approach uses the (GAs) Darwin's philosophy of evolution genetic algorithms. This project's goal is to enhance a genetic algorithm-based university course scheduling procedure.