NaBH4 'ün sentetik Nİ-CO aktif merkez MOF destekli katalizörle dehidrojenasyonu ve kinetik incelenmesi
Dehydrogenation of NaBH4 with synthetic Nİ-CO active center MOF supported catalyst and kinetic parameters
- Tez No: 796807
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Alternatif enerji arayışının küresel ölçekte arttığı bu dönemde hidrojen üretimine yönelik olarak bu çalışmada, hidrojen taşıyıcı özelliğiyle ön plana çıkan sodyum bor hidrürün hidroliz reaksiyonları için heterojen katalizör sentezlenmiş ve katalitik dehidrojenasyon gerçekleştirilmiştir. Aktif merkez olarak Co ve Ni metal kaynakları olarak CoF 2 ve NiF 2 bileşikleri seçilmiştir. Destek malzeme olarak ise aktif karbon, ɣ-Al 2 O 3 vb. malzemelerden daha geniş spesifik yüzey alanına sahip olması sebebiyle (2504 m 2 g -1 ) metal organik çerçeve (MOF), MIL-101 (Cr), seçilmiştir. Katalizörler farklı oranlarda aktif merkez içerecek şekilde hazırlanmış ve maksimum hidrojen üretimi sağlayan katalizör belirlenmiştir. Bu doğrultuda, % 20 oranında aktif merkez içeren katalizör ile çalışmalara devam edilmiştir. Bağlayıcı olarak naftalin yanında bağlayıcılığını artırmak için epoksi reçine ve sertleştirici madde kullanılmıştır. Ayrıca NaBH 4 'ün dehidrojenasyon indeksi sulu çözeltideki NaBH 4 miktarına göre 2150 mL H 2 /g NaBH 4 olarak hesaplanmıştır. Kinetik çalışmalar 5 farklı sıcaklıkta, 2 saat boyunca 250 rpm karıştırma hızında gerçekleştirilmiştir. Diferansiyel metot kullanılarak reaksiyon derecesinin sıfırıncı mertebeden olduğu hesaplanmıştır. Deneyler sonucunda Arhenius eşitliğinden ve lnk'ya karşı çizilen 1/T grafiğinden alınan değerlerle yapılan hesaplamalar sonucunda aktivasyon enerjisi 51.06 kJ/mol olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for hydrogen production in this period when the search for alternative energy has increased on a global scale, a heterogeneous catalyst was synthesized and catalytic dehydrogenation was carried out for the hydrolysis reactions of sodium borohydride, which stands out with its hydrogen carrier feature. CoF 2 and NiF 2 compounds were chosen as active center, Co and Ni metal sources. As support material, activated carbon, ɣ-Al 2 O 3 etc. Metal organic framework (MOF), MIL-101 (Cr), was chosen because it has a larger specific surface area than other materials (2504 m 2 g -1 ). The catalysts were prepared to contain different ratios of active centers and the catalyst providing maximum hydrogen production was determined. In this direction, studies continued with a catalyst containing 20 % active center. In addition to naphthalene as binder, epoxy resin and hardener were used to increase its binding. In addition, the dehydrogenation index of NaBH 4 was calculated as 2150 mL H 2 /g NaBH 4 according to the amount of NaBH 4 in the aqueous solution. Kinetic studies were carried out at 5 different temperatures, at a stirring speed of 250 rpm for 2 hours. By using the differential method, the reaction degree was calculated to be of the zero order. As a result of the experiments, the activation energy was calculated as 51.06 kJ/mol as a result of the calculations made with the values taken from the Arhenius equation and the 1/T graph drawn against lnk.