Instrumental intensity evolution and macro violence distributionof earthquakes in Iraq in the 20th and 21st centuries
  1. Tez No: 796812
  2. Yazar: KOLSAN IRFAN AKRAM ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Irak Sismik Ağı (ISN) 1976 yılında kurulmuş ve 20. yüzyılın başlarında faaliyete geçmiştir. 1980'ler. Ancak Irak'ta sismik verilerin kaydedilmesi ve raporlanması kesintili olmuştur. Buradan, olaylar, mevcut olduğunda ISN, International dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. Sismolojik Merkez (ISC), Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, U.S. Anket yüz yıllık kataloğu, küresel Centroid Moment Tensor çözümleri ve ambries'in kapsamlı Orta Doğu'daki aletsel dönem depremlerinin kataloglanması üzerinde çalışmak. Irak'ın bulunduğu Arap levhasının kuzey kısmı, doğu ve kuzeyde Bitlis-Zagros kıvrımı ve Avrasya ve Arap levhaları arasındaki yakınsak tektonik sınırların bulunduğu bindirme kuşağı yoğun sismik aktivite oluşturur. Haussler yoğunluğunu hesaplamak için kullanılan Irak'taki puanlar aletsel şiddet indekslerinden, yılları arasında dört deprem bölgesinde meydana gelen depremler 2012 ve 2018, deprem aktivitesinin yüksek olduğu dört bölgede seçildi. bu mandala bölgesi, Irak-İran sınırı, hankin, sınıra yakın Kasr Şirin). Yaşanacak depremlerde daha sonra meydana gelebilmesi için şantiyedeki toprağın cinsinin, tabakalarının kalınlığının bilinmesi gerekir. ve frekans içeriği, hasarı hızlandırmak için maksimum değerden daha az önemli değildir. yapı. Irak dışındaki depremlerin karşılaştırılması ve çalışma, verilerin zemin yapısının türünü seçmek için bu parametrelerin etkisini incelemek için bir veri tabanı olarak kullanılabilir yüksek katlı binalar için en uygun olanıdır.
Özet (Çeviri)
The Iraq Seismic Network (ISN) was established in 1976 and became operational in the early 1980s. However, recording and reporting of seismic data has been intermittent in Iraq. Hence, events were collected from various sources, including the ISN when available, International Seismological Centre (ISC), European-Mediterranean Seismological Centre, U.S. Geological Survey centennial catalogue, global Centroid Moment Tensor solutions, and ambries' extensive work on cataloguing of instrumental era earthquakes in the Middle East. Iraq is located in the northern part of the Arabian plate bounded to the east and north by the Bitlis-Zagros fold and the thrust belt, where the convergent tectonic boundaries between the Eurasian and Arabian plates generate intense seismic activity. Scores in Iraq, which are used to calculate the haussler intensity from instrumental intensity indices Earthquakes that occurred in four earthquake zones between 2012 and 2018 were selected in four regions with higher earthquake activity. This is the Mandal region, the Iraqi-Iranian border, khankin, Qasr Shirin near the border). In the earthquakes that will occur later, it must be known that the type of soil at the construction site, the thickness of its layers and frequency content is no less important than the maximum value for accelerating damage to the structure. A comparison of earthquakes outside Iraq, and the study recommended that the data can be used as a database to study the effect of these parameters to choose the type of ground structure that is most suitable for high-rise buildings.