Color correction of damaged archived videos content using superpixel technology
- Tez No: 796815
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURI UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir görüntünün piksel bazında incelenmesi, bilgisayarın merkezi işlem biriminden (CPU) önemli miktarda iş gerektirmesine rağmen, görüntünün bir bütün olarak incelenmesi kadar verimli değildir. . Pikseller süper pikseller halinde birleştirilir; Bu tez projesinin temel amacı, edebi kanonla bağlantılı olarak gündeme getirilen zorlukları araştırmak ve bu sorunlara pratik bir şekilde uygulanabilir çözümler önermektir. Kümelemeye dayalı birçok farklı ekstraksiyon prosedürünün araştırılması, ileride bizden büyük miktarda odak ve ilgi görecektir. Ayrıca, akla gelebilecek her seçeneğin verimliliği değerlendirilecek ve mümkün olduğunda verimliliği artırmak için ek öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The study of an image on a pixel-by-pixel basis is not as fruitful as the examination of the image as a whole, despite the fact that the former requires a significant amount of work from the central processing unit of the computer (CPU). Pixels are combined into super pixels; The fundamental objective of this thesis project is to investigate the challenges that have been brought up in connection with the literary canon and to propose solutions that are applicable to these problems in a practical manner. The research of the many different extraction procedures that are based on clustering is going to receive a large amount of focus and attention from us moving forward. In addition, the efficiency of each and every conceivable option will be assessed, and additional suggestions for enhancing efficiency will be provided whenever it will be possible to do so.