Farklı kâğıt yüzeylerinde oluşturulan fiziksel tahribatların incelenmesi
Some physi̇cal destructi̇on on handwri̇ti̇ngs wi̇th spectroscopi̇c analysi̇s
- Tez No: 824446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Adli bilimler; idari veya adli bir soruşturma kapsamındaki suçların veya hukuki uyuşmazlıkların, maddi deliller aracılığıyla çözüme kavuşmasını hedefleyen bilimler demetidir. Birtakım yöntemler ve teknikler kullanılarak sahtecilik oluşturulan ve tahribat yaratılan belgelerin tespiti hususlarında detaylı belge incelemesi yapılabilmektedir. Bu tür incelemeler adli belge inceleme kapsamında değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında öncellikli olarak altı adet farklı türde kâğıt temin edilmiştir. Bu kâğıt yüzeyler üzerine her biri farklı markalara ait farklı renklerde kalemler ile metinler oluşturulmuştur. Oluşturulan bu metinlere karalama, yakma, kazıma, boya sürerek metni kapatma ve daksil ile metinler örtme işlemleri ayrı ayrı uygulanmıştır. Yazma aracı olarak beyaz mürekkep dışında siyah, kırmızı ve mavi renklerde ikişer adet kalem kullanılmıştır. Tahribat elde edilen bu yüzeyler Video Spectral Comparator (VSC) 8000 cihazı kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. VSC 8000 cihazında morötesi (UV), kızılötesi (IR) ve spot ışık ile çeşitli incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemelere bağlı olarak yanmış belgelerde siyah mürekkep ile oluşturulan kısımların kızılötesi bölgede okunabildiği ancak yanan kağıtların yanma derecesi ve kağıtların kırılma durumlarına göre bu durumun farklılık gösterebileceği, mavi mürekkep ile oluşturulan kısımların spot ışık altında okunabildiği ve parlak yapı gösterdiği görülmüştür. Silici olarak daksil kullanılan metinlere alttan iletilen beyaz ışık yönlendirildiğinde ince yapılı kâğıt yüzeylerinde (gramajı düşük) yazılanların okunabildiği, kalın yapılı kâğıt yüzeylerde (gramajı yüksek) ve kullanılan daksil yoğunluğunda göre bu durumun değişebileceği tespit edilmiştir. Kazınarak tahribat elde edilen kağıtlarda siyah mürekkep ile oluşturulan kısımların kızılötesi bölgede görülebildiği, diğer bölgelerde yırtılan kısımların kısımlarının ve tahribatın yönünün belirlenebildiği, siyah boya kullanılarak örtülen ve mavi mürekkep ile oluşturulan metinlerin spot ışık ile okunabildiği ancak kâğıt çeşidine göre bu durumun farklılık gösterebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences is a bundle of sciences that aims to resolve crimes or legal disputes within the scope of an administrative or judicial investigation through material evidence. Detailed document analysis can be done in the detection of forged and damaged documents by using a number of methods and techniques. Such examinations are considered within the scope of forensic document examination. Within the scope of the study, primarily six different types of paper were provided. Texts were created on these paper surfaces with different colored pens, each of which belongs to different brands. The processes of scribbling, burning, scraping, covering the text by applying paint and covering the texts with correction fluid were applied separately to these texts. Apart from white ink, two pens in black, red and blue colors were used as writing tools. These damaged surfaces were examined in detail using the Video Spectral Comparator (VSC) 8000 device. Various examinations were made in the ultraviolet (UV), infrared (IR) and spot fluorescence regions of the VSC 8000 device. Based on the investigations, it has been seen that the parts created with black ink in the burned documents can be read in the infrared region, but this may differ depending on the degree of burning of the burning papers and the breaking conditions of the papers. It has been determined that when the white light transmitted from the bottom is directed to the texts using correction fluid as a eraser, the texts written on thin paper surfaces can be read, and this situation may change according to the thick textured paper surfaces and the used correction fluid density. It has been determined that the parts created with black ink can be seen in the infrared region, the parts of the parts torn in other regions and the direction of the damage can be determined, the texts covered with black paint and created with blue ink can be read in the spot fluorescence region, but this situation may differ depending on the paper type.