Ratlarda testislerdeki iskemi reperfüzyon hasarının incelenmesinde anason'un koruyucu etkileri
The examination of protective effects of aniseon ischemia reperfusion injury of testiciles in rats
  1. Tez No: 796887
  2. Yazar: EDA YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Testis torsiyonu klinik olarak sık görülen ve kalıcı hasarlara yol açabilen, acil tedavi gerektiren patolojik bir durumdur. Bugüne kadar testis torsiyonu sonucu oluşan iskemi reperfüzyon hasarını önlemek veya tedavi etmek amacıyla birçok deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada rat testis dokusunda oluşturalan iskemi reperfüzyon hasarına bağlı olası değişikliklerin tedavi edilmesinde Anason'nun biyokimyasal, histopatolojik, immunohistokimyasal etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 48 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar 6 eşit gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol grubu (n=8) olup deney süresince herhangi bir işlem uygulanmadı. Grup 2: 30 gün süreyle peroral (p.o.) Anason verilen grup (n=8), Grup 3: bilateral testislere 270° torsiyon uygulaması yapılarak 30 dakika (dk) iskemi, sonra detorsiyon yapılıp 30 dakika reperfüzyon yapılan grup. Grup 4: 30 dakikalık iskemi ve reperfüzyon sonrası 30 gün süre ile anason verilen grup. Grup 5: ratlara 30 gün anason verildikten sonra, 30 dk iskemi ve 30 dk reperfüzyon uygulanan grup. Grup 6: 30 gün anason verildikten sonra, 30 dk iskemi ve 30 dk reperfüzyon hasarı uygulandı, sonrasında yine 30 gün daha anason verilen grup. Bulgular: Kontrol ve Anason gruplarının histopatolojik değerlendirilmesinde aralarında bir fark olmadığı görüldü. İskemi reperfüzyon grubunda ise hasarın en fazla olduğu tespit edildi. I/R+Anason grubunda bazal membrandaki kırılmma ve ayrışmaların yer yer devam ettiği izlenirken, spermatogenik hücre sayısında I/R grubuna kıyasla artış gözlendi. Anason+I/R grubunda ise ödem ve konjesyonun devam ettiği görüldü. Anason+I/R+Anason gurubu ise Kontrol ve Anason grubuna oldukça yakın görünümde izlendi. Sonuç: Anason'un sıçan testislerinde oluşturulan I/R hasarında faydalı etkilerinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is a clinically common pathological condition that can lead to permanent damage and requires urgent treatment and surgical intervention. To date, many experimental studies have been conducted to prevent or treat ischemia-reperfusion injury resulting from testicular torsion. In this study, we aimed to examine the biochemical, histopathological, and immunohistochemical effects of anise in the treatment of ischemia-reperfusion injury in rat testis tissue. Material and Methods: In this study, 48 male Wistar Albino rats were used. The animals were divided into 6 equal groups: Group 1 is the control group (n=8) and no procedure was applied during the experiment. Group-2; (n=8), rats were administered 5mL/kg/day peroral (p.o.) anise by gavage for 30 days. Group 3: Rats testices were rotated 270o and testis ischemia was applied for 30 minutes. Then, reperfusion was supplied by derotation of the testicles. Group 4: Following 30 minutes of testicular ischemia and 30 minutes of reperfusion, rats were administered 5mL/kg/day peroral (p.o.) anise by gavage for 30 days. Grup 5: Rats were administered 5mL/kg/day peroral (p.o.) anise by gavage for 30 days, then 30 minutes of testicular ischemia and 30 minutes of reperfusion was applied tor at testicles. Grup 6: Rats were administered 5mL/kg/day peroral (p.o.) anise by gavage for 30 days, then 30 minutes of testicular ischemia and 30 minutes of reperfusion was applied tor at testicles, then rats were administered 5mL/kg/day peroral (p.o.) anise by gavage for another 30 days. Results: There was no difference in the histopathological evaluation of the control and anise groups. In the ischemia-reperfusion group, the damage was found to be the highest. In the I/R+Anise group, it was observed that the breakage and separation of the basement membrane continued in some places, while there was an increase in the number of spermatogenic cells compared to the I/R group. In the anise+I/R group, edema and congestion persisted. Anise+I/R+Aniseed group, on the other hand, was observed to be very close to the Control and Anise groups. Conclusion: We found that anise has beneficial effects such as anti-apoptotic and anti-inflammatory in the treatment of ischemia-related damage in rat testicles.