Design a bow-tie antenna and breast prototype for hyperthermia application
Payyonlu bir anten ve göğme tasarlayın hipertermi uygulaması için prototip
- Tez No: 796897
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, aşağıdakileri içeren uygulamalarda kullanıma uygun bir anten inşa ediyoruz: yüksek ateş. İnşa edeceğimiz anten, şu özelliklere sahip bir malzemeden ışıyabilmeli: enerjiyi (göğüs) emer, 900MHz çalışma frekansına sahiptir. Bu çok yüksek sıcaklık malign olan hücrelerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. optimize etmenin birkaç yolu vardır. hipertermi performansı. Asıl amaç, ısı enerjisini tümörlü bölgeye yönlendirmek, oldukça yerelleştirilmiş bir ısıtma bölgesi yaratmak. Tümöre ne kadar fazla enerji/güç yatırılırsa, sıcaklık yüksekliği ne kadar yüksekse. Aynı zamanda sağlıklı dokuların sıcaklığı kritik seviyelerin altında tutulmalıdır. Bir hipertermi aplikatörünün ana tasarım parametreleri tüm bu gereksinimleri karşılamak için belirlenmesi ve optimize edilmesi gerekmektedir. bir avantajı Bu anten küçük boyutludur ve sadece (30 × 30 mm) ölçülerindedir, bu da onu inşa etmeyi kolaylaştırır ve birçok anteni tutma kapasitesine sahip bir aplikatöre dahil edin.
Özet (Çeviri)
In this work we construct an antenna that is suitable for use in applications involving hyperthermia. The antenna we are going to build should be able to radiate in a material that absorbs energy (breast), have a working frequency of 900MHz. This very high temperature is effective in eliminating the cells that are malignant. There are several ways to optimize the performance of a hyperthermia. The main goal is to target heat energy into the tumor area, creating a highly localized heating region. The more energy/power deposited into the tumor, the higher the temperature elevation. At the same time, the temperature of healthy tissues should be kept below critical levels. The main design parameters of a hyperthermia applicator need to be determined and optimized in order to meet all these requirements. An advantage of this antenna is a small size, which measures just (30 × 30 mm) makes it simpler to construct and include into an applicator that has the capacity to hold many antennas.