Aerojel takviyesinin farklı metotlarla tekstil materyaline aktarılması, termal ve akustik yalıtım özelliklerinin incelenmesi
Transferring aerogel reinforcement to textile material with different methods, investigation of thermal and acoustic insulation properties
  1. Tez No: 796942
  2. Yazar: İSTİKBAL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DİLEK KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otomotiv sektöründe termal ve ses izolasyonu, kullanıcı konforu için gerekli olmasının yanında, özellikle araçlarda aerodinamik ve yakıt tasarrufu açısından da hafif malzemelerin kullanılması için çalışmalar devam etmektedir. Son yıllarda özellikle ultra gözenekli yapısı ve hafifliğe sahip olan aerojeller ile termal ve akustik izolasyonlarda çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada silika, poliimid ve poliimid-silika aerojeller sentezlenmiş ve tela ve keçe kombinasyonunda sıkıştırılarak oluşturulan kompozit yapılara farklı şekillerde uygulanmıştır. Uygulama sonucu, aerojel içermeyen formlanmış kompozit yapı ile karşılaştırılmıştır. Böylece inorganik ve organik aerojel yapılar ve bunların hibritleri ile yapılan farklı uygulamaların trim malzemelerdeki etkileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Application of aerogel reinforcements into textile materials with various methods and investigation of their thermal and acoustic insulation properties Thermal and acoustic insulation are necessary in the automotive sector, especially in passenger vehicles. Studies continue about usage of lightweight materials in terms of aerodynamics and fuel savings, as well as driving comfort. In recent years, studies have been carried out on thermal and acoustic insulation, especially with aerogels having ultra-porous structure and lightness. In this study, silica, polyimide, and polyimide-silica aerogels were synthesized and applied in different procedures to composite structures formed by compression in the combination of interlining and felt. The result of the application was compared with the formed composite structures not containing aerogel. Thus, the effects of different applications made with inorganic and organic aerogel structures and their hybrids on trim materials will be evaluated.