İş becerikliliği ve Covid-19 pandemi sürecinin iş becerikliliğine etkisi
The effect of the Covid-19 pandemic process on job crafting
- Tez No: 796943
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT İRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışanların kendi isteği ile işlerine ilişkin sınırlarını, işin kendi kapsamı içinde tekrardan şekillendirmesi, yapılandırması olarak ifade edilen iş becerikliliği kavramı son yirmi yıldır örgüt dünyasında önemli bir yere sahiptir. Rekabetin giderek arttığı günümüz örgüt dünyasında çalışan birey, örgütler için önemli bir faktör haline gelmiştir. Çalışan örgüt için proaktif eğilim gösteren kişi olmalıdır. Bu sebeple iş becerikliliği kavramı günümüz örgütleri için başarıya giden yolda yandısanamaz bir gerçek olarak var olmuştur. Bu çalışmada iş becerikliliği kavramının detaylı bir şekilde tanımı yapılmış, literatürde yer alan pek çok iş becerikliliği modeli açıklanmış, bu olgu üzerinde etkisi olan kişisel faktörler uygulanarak, satış pazarlama departmanını kapsayan iş becerikliliğinin farklı yönlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of job crafting, which is expressed as the reshaping and structuring of the boundaries of the work within the works extent and carried out by employees voluntarily, has an important place in the organizational world for the last twenty years. In today's organizational world, where competition has been increasing, the working individual has become an important factor for organizations. The employee should be a person having a proactive disposition for the organization. For this reason, the concept of job crafting has existed as an undeniable fact on the road to success for today's organizations. In this study, the concept of job crafting has been described in detail; many job crafting models in the literature have been explained: The personal factors that have an impact on this phenomenon are explained and all aspects of the sales and marketing department and labour are addressed.