Yerel halkın turizme bakış açısının belirlenmesi: Manavgat örneği
Determining the local people's perspective on tourism: The case of Manavgat
- Tez No: 796950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Turizm denildiği zaman insanların aklına ilk olarak deniz-kum-güneş üçlüsü gelmektedir. Yıllar boyunca sadece kitle turizmine yapılan yatırımlar özellikle ülkemizin kıyı işaretlerindeki bölgelerde kültürel yozlaşma, sosyal yapının bozulması ve yeni yapılarla birlikte; altyapı problemleri, çevre kirliliği, doğal hayatın bozulması gibi sonuçları olmuştur. Turizm'in bu olumsuz etkilerinin ortadan kalkması için sürdürülebilirlik kavramını ortaya çıkmıştır. Hem turizm de sürdürülebilirliği sağlamak hem de yeni turizm faaliyetlerinin oluşturulması için Alternatif turizm kavramı ortaya çıkmıştır. Alternatif turizm; turizm de çeşitliliği artırarak turizmi tüm yıla yayıp turizmde sürdürülebilirliği sağlamaktadır. Bu netice ile elde edilen gelirden bölge halkının da faydalanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Manavgat turizm potansiyeli araştırılmış ve halkın turizme bakış açısı değerlendirilmiştir. Manavgat ile ilişkisi olan alternatif turizm çeşitleri belirlenmiş, başlık ve Alternatif turizm türlerinin isimlerine göre arama yapılmıştır. Ayrıca tezler ve kitaplar dışındaki alternatif turizm makaleleri yayımlandıkları yıl, bölüm, yöntem ve türlerine göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When people think of tourism, the first thing that comes to mind is the sea-sand-sun trio. Over the years, investments made only in mass tourism, along with cultural degeneration, deterioration of social structure and new structures, especially in the coastal regions of our country; It has had consequences such as infrastructure problems, environmental pollution, deterioration of natural life. In order to eliminate these negative effects of tourism, the concept of sustainability has emerged. Alternative tourism concept has emerged both to ensure sustainability in tourism and to create new tourism activities. alternative tourism; tourism also increases diversity and spreads tourism throughout the year and ensures sustainability in tourism. It aims to ensure that the people of the region benefit from the income obtained with this result. In this study, the tourism potential of Manavgat was investigated and the people's perspective on tourism was evaluated. Alternative tourism types that have a relationship with Manavgat were determined, and a search was made according to the title and the names of the alternative tourism types. In addition, alternative tourism articles other than theses and books were classified according to the year they were published, department, method and types.