Korku çekiciliği ve medya: Covid-19 pandemisi döneminde gazete haberlerinde korku çekiciliğinin incelenmesi
Fear appeal and media: Examination of fear appealin newspaper news during the Covid-19 pandemic period
- Tez No: 796951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OSMAN OLKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Medya, kitle iletişim araçlarının ve veri akışlarının sağlandığı ortam olarak tanımlanmaktadır. Kitle iletişim araçları ve medyanın ortak işlevleri genel olarak şu başlıklar altında toplanmaktadır: bilgilendirme, eğlendirme, kamuoyu oluşturma, siyasal katılımı sağlama şeklindedir. Medya, toplumları bilgilendirme noktasında önemli bir rol oynasa da bazı zamanlar bilgilendirmesini farklı şekilde yapmaktadır. Alışılmış bilgilendirme yöntemlerinden farklı olarak medya kimi zaman iknaya başvurmaktadır. İkna gerek tüketici bazında gerekse okuyucu bazında önemli bir araç olarak dikkat çekmektedir. İletişimin büyük bir bölümü ikna amaçlı yapılmaktadır. İkna edici iletişimin temel amacı da bireylerin davranış veya düşüncelerinde kaynağın istediği şekilde değişim sağlamaktır. İkna odaklı iletişimin yararlandığı öğelerden biri olan korku çekiciliği medya aracılığıyla bireylerin yapmak istemediği veya yapmaktan kaçındığı durumlarda korku öğesinin düşük, orta ya da yüksek düzeyde verilmesiyle karşılaşabilecekleri sonuçlar sunulmaktadır. Bu çalışmanın temel konusu ise Covid-19 haberleri çerçevesinde korku çekiciliklerin gazetelerde nasıl yer aldığını, haber metinlerinde ne yönde ifade ettiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu kapsamda dönemin tirajı en yüksek 5 gazetesi olan: Hürriyet, Milliyet, Posta, Sabah ve Sözcü gazetelerinde Türkiye'de koronavirüs vakasının yaşanmasından önceki ay olan 1 Şubat 2020 Tarihinden 30 Haziran 2020'ye kadar olan zaman dilimi temel alınmıştır. Araştırmanın örneklem kapsamına seçilen gazetelerde yapılan haberler korku çekiciliği açısından ele alınmıştır. Gazetelerin pandemiye yönelik haberleri söylem analizi bağlamında ele alınarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda o dönem bazında incelenen gazete manşetlerinde korku çekiciliği tekniğinin koronavirüs temasında sıkça öne çıkarıldığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Media is defined as the medium in which mass media and data flows are provided. The common functions of mass media and media are generally grouped under the following headings: informing, entertaining, forming public opinion and ensuring political participation. Although the media plays an important role in informing the society, sometimes it informs in a different way unlike the usual information methods, media sometimes resorts to persuasion. Persuasion draws attention as an important tool both on the basis of consumers and readers. A large part of communication doing for persuasion. The main purpose of persuasive communication is to change the behavior or thoughts of individuals as desired by the source. The fear appeal, which is one of the elements of persuasion-oriented communication, is presented through the media, and the results that individuals may encounter when they do not want to do or avoid doing the fear element are given at low, medium or high levels. The main subject of this study is to clearly reveal how fear appeals take place in newspapers within the framework of Covid-19 news and how it is expressed in news texts. In this context, the time period from February 1, 2020, the month before the coronavirus case in Turkey, to June 30, 2020 in the newspapers Hürriyet, Milliyet, Posta, Sabah and Sözcü, which had the highest circulation of the period, was taken as a basis. The news made in the newspapers selected for the sample of the study were discussed in terms of fear appeal. Newspapers about the pandemic were analyzed in the context of discourse analysis. As a result of the study, it was seen that the fear attraction technique was frequently featured in the coronavirus theme in the newspaper headlines examined on the basis of that period.