Optimization of the number and placement of routers in wireless mesh networks
- Tez No: 797010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kablosuz ağ ağları, popülaritesi artan yeni bir kablosuz ağ türüdür. Bu ağlar, yönlendiriciler ve istemcilerden oluşur. yönlendiriciler ağ yönlendiricileri olarak adlandırılır ve istemciler ağ istemcileri olarak adlandırılır. Kablosuz örgü ağların, daha güvenilir kapsama alanı ve daha yüksek hızlar gibi geleneksel kablosuz ağlara göre bir dizi avantajı vardır. Bu ağların dezavantajlarından biri, geleneksel kablosuz ağlardan daha fazla yönlendirici yerleşimi gerektirmesidir. Bunun nedeni, her yönlendiricinin ağdaki diğer tüm yönlendiricilerin kapsama alanı içinde olması gerekmesidir. Bu yönlendiriciler için en iyi yerleşimi belirlemek için kullanılabilecek birçok farklı algoritma türü vardır ve ortama veya duruma bağlı olarak bazı algoritmalar diğerlerinden daha iyidir. Bir algoritma, yönlendirici yerleşimi için en uygun çözümü bulmak üzere genetik programlama adı verilen bir işlemi kullanan Genetik Algoritma olarak adlandırılır. (GA) genetik algoritması, yönlendiricinin belirli bir alan için mümkün olan en fazla kapsama alanını sağlayabilmesi için en iyi yerleşimini bulmak için kullanılır. Olasılığa dayalı bir yaklaşım kullanır ve bağlantı sorunlarına yol açabilecek çok fazla düğümü tek bir noktaya yerleştirmekten kaçınır. Önerilen yöntem, C++ programlama ortamı ve NS2 yazılım paketi kullanılarak uygulandı. Üretilen örneklerin bir kıyaslaması kullanılarak, deneysel sonuçlar analiz edilmiştir. Boyutları küçükten büyüğe değişen değişken üretilen örnek kümeleri araştırıldı. Sonuç olarak, ağ istemcilerinin topolojik yerleşimi de dahil olmak üzere WMN'lerin çeşitli özellikleri kaydedilmiştir. Ağ bağlantısı, kapsama alanı ve bir dizi yönlendirici açısından simülasyon sonuçları, önerilen strateji ile üstün performansın elde edilebileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless mesh networks are a new type of wireless network that has been growing in popularity. These networks consist of routers and clients. the routers are called mesh routers and the clients are called mesh clients. Wireless mesh networks have a number of advantages over traditional wireless networks, such as more reliable coverage and faster speeds. One of the disadvantages to these networks is that they require more router placement than traditional wireless networks. This is because each router needs to be within range of all other routers in the network. There are many different types of algorithms that can be used to determine the best placement for these routers, with some algorithms being better than others depending on the environment or situation. One algorithm is called a Genetic Algorithm which uses a process called genetic programming to find an optimal solution for router placement. (GA) genetic algorithm is used to find the best placement of the router so that it can provide the most coverage possible for a specific area. It uses a probabilistic approach and avoids placing too many nodes in one spot, which can lead to connectivity issues. The suggested method was implemented utilizing the C++ programming environment and the NS2 software suite. Using a benchmark of produced instances, the experimental outcomes have been analyzed. Variable sets of produced instances ranging in size from small to big have been explored. Consequently, several properties of WMNs, including the topological placement of mesh clients, have been recorded. In terms of network connection, coverage, and a number of routers, simulation results also indicate that superior performance is attainable with the suggested strategy.