Predicting the likelihood of a patient's survival after an accident using artificial intelligence and statistical methods
  1. Tez No: 797058
  2. Yazar: NAJWA ALSHEIKH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, regresyon yöntemleri ve derin öğrenme yardımıyla, şu anda hastanelerde tıbbi bakım gören ve aşağıdaki semptomları gösteren hastalar için hayatta kalma olasılığını hesaplayabilecek bir model oluşturmaktır. genellikle yoğun bakım ünitelerinde görülür. Bu hastaların yüksek risk kategorisinde (YBÜ) olduğu kabul edilir. Hayatta kalma modelleri, klinik araştırma alanında nispeten sık kullanılan bir tür istatistiksel araçtır. Klinik araştırmacılar, bir hastanın ne kadar yaşaması beklendiğini belirlemekle ilgilenir. Klinik ortamlardaki araştırmacılar, bu modellerin amacı, çeşitli klinik sonuçların riskini tahmin etmenin yanı sıra ilgili risk değişkenlerini belirlemek için hayatta kalma modellerinden yararlanabilir. Bunun iyi bir örneği, çeşitli hastalıklardan muzdarip hastaların genel sağkalım oranı olacaktır. Bulgulara göre, CCU'lu hastaların prognozunu tahmin etme söz konusu olduğunda modelimiz CPH tahmin modelinden daha iyi performans gösterme yeteneğine sahiptir. CCU'lu hastaların prognozu söz konusu olduğunda durum budur.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to construct a model that, with the help of regression methods and deep learning, will be able to compute the probability of survival for patients who are undergoing medical care in hospitals at the present time and who are exhibiting symptoms that are typically seen in intensive care units. These patients are considered to be in a high-risk category (ICUs). Survival models are a type of statistical tool that are used relatively frequently in the field of clinical research. Clinical researchers are interested in determining how long a patient is expected to live. Researchers in clinical settings may make use of survival models to the purpose of these models is to forecast the risk of a variety of clinical outcomes as well as to identify relevant risk variables. A good illustration of this would be the overall survival rate of patients who suffer from a variety of diseases. According to the findings, our model is capable of performing better than the CPH prediction model when it comes to projecting the prognosis of patients who have CCU. This is the case when it comes to the prognosis of patients who have CCU.