Modal parameter estimation of wind turbines based on p-LSCF method and their damage identification
Rüzgar türbini yapilarinin p-LSCF yöntemine baği modal parametrelerinin ve hasarlarinin tahmini
  1. Tez No: 797091
  2. Yazar: VEYSEL YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rüzgar enerjisi, yüksek enerji üretim kapasitesi ve yatırım maliyetinin kısa zamanda geri dönmesi sebepleriyle son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemini arttırmış ve konvansiyonel enerji kaynaklarına daha iyi bir alternatif haline gelmiştir. Yenilenebilir enerji piyasasında kısa zamanda daha çok enerji üretebilen görece büyük rüzgar türbinlerinin payı hızla artmaktadır. Türbinlerin dinamik özelliklerini doğru ve tutarlı bir biçimde tanımlayabilmek, bu yapıların ekonomik ömürleri boyunca çalışır durumda kalabilmesi ve hatta planlanan ömürlerinden daha fazla hizmet verebilmesi bakımından oldukça önemlidir. Bu çalışmada Urla/İzmir'de hâlihazırda operasyonel olan 2.5MW üretim kapasitesi bir rüzgâr türbini incelenmiştir. Türbin kulesi üzerinden kule yüksekliği boyunca dağıtılmış şekilde tasarlanan veri toplama sitemi aracılığı ile türbin çalışır durumdayken titreşim verileri toplanmıştır. Bu titreşim verileri operasyonel modal analiz yöntemlerinden biri olan p-LSCF yöntemi kullanılarak işlenmiş ve yapının dinamik özellikleri belirlenmiştir. Buna ek olarak rüzgâr hızı, rüzgâr yönü ve sıcaklık gibi çevresel faktörlerin kulenin tahmin edilen dinamik özelliklerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind energy has increasing its importance among renewable energy sources in recent times and has become a better variant of conventional energy sources due to its high energy production capacity and return of investment cost in a short time. The share of relatively large wind turbines, which can produce more energy in a short time, is rapidly increasing in the renewable energy market. Being able to define the dynamic properties of turbines accurately and consistently is very important in terms of keeping these structures operational throughout their economic life and even serving more than their expected life. In this study, one of the wind turbine with a production capacity of 2.5MW, that is currently operational in Urla/İzmir, has been examined. While the turbine was in operation, vibration data were collected by means of the data acquisition system, which was designed to be distributed over the turbine tower along the tower height. These vibration data were processed by using the p-LSCF method, which is one of the operational modal analysis methods, and the dynamic properties of the structure were determined. Furthermore, the effects of environmental effects such as wind speed, wind direction and temperature on the predicted dynamic featues of the tower were investigated.