Endülüs'te Murâbıtlar Dönemi edebî çevresi
The literary environment of Al-Morawid Period in Andalusia
- Tez No: 797099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Endülüs'te sekiz yüzyıl varlığını devam ettiren, dillerinin kudretini bilen, sanatın yaşama ve yaşatma gücünü sezen Araplar, öteden beri güzel söz söylemeye, güzel ibareler oluşturmaya ve insanın ruhuna işleyen sihirli sözcükler söylemeye meyilliydiler. Endülüs'ün doğal güzellikleri, edebiyata sanat olarak gereken önemi veren, gözleriyle gördüklerini kalplerinde hissederek dile getiren ediplerin güzel ifadelerinden nasibini almıştır. Açık, düzenli ve yapısal uyuma sahip olduğu bilinen Endülüs edebiyatı tabiat ve hayat ile her zaman etkileşim içinde aynı zamanda insanların idrakinde ciddiyet ve espri, bilim ve felsefeden oluşan bir sahne görünümündedir. Endülüs toplumunun genel durumu, gelenek ve görenekleri de işlenen konular arasındadır. Ediplerin hissiyatı ile muhitinin hissiyatının birleştiği bu nokta, hem bedevi bir yaşamın hem de medeniyetle yoğrulmuş bir aklın ürünüdür. Mağrip ve Endülüs'te toprakları olması sebebiyle önceki dönemlerden farklı değerlendirilmesi gereken Murâbıtlar, Doğu kültürü ile Batı kültürü arasında bir köprü vazifesi görürken, Dönem'in edebî faaliyetleri de toplumun içinde bulunduğu siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel durumu yansıtan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Arabs, who continued their existence for eight centuries in Andalusia, who knew the power of their language, and sensed the life principle and survival power of art, were inclined to say good words, to form beautiful phrases and to say magic words that penetrate the soul of people. The natural beauties of Andalusia have had their share of the beautiful expressions of the literaty men who give the necessary importance to literature as an art and express what they see with their eyes by feeling in their hearts. Andalusian literature, which is known to have an open, regular and structural harmony, is always in interaction with nature and life, and at the same time, it has the appearance of a stage consisting of seriousness and humor, science and philosophy in the understanding of people. The general situation of Andalusian society, their customs and traditions are also among the topics covered. This point, where the feelings of the literary men and the feelings of the neighbourhood come together, is the product of both a Bedouin life and a mind of civilization. While the Almoravids, which should be evaluated differently from previous periods because of having lands both in the Maghreb and Andalusia, act as a bridge between Eastern culture and Western culture, the literary activities of the period appear as products that reflect the political, social, economic and cultural situation of the society.