Analyzing optical fibre communication networks for intrusion detection using FBG sensors
  1. Tez No: 797106
  2. Yazar: ELAF ABDULMAHDI SAGBAN AL ABED ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birçok avantajı nedeniyle, fiber optik sensörler hızla birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılan bir algılama teknolojisi haline geldi. Belirli bir dalga boyundaki ışık yansıtılırken, spektrumun geri kalanı içinde yerleşik bir Bragg ızgarası olan bir optik fiberden geçer. Fiber Bragg Izgaralı optik fiber, gerilim ve sıcaklık algılama uygulamaları için sıklıkla kullanılır. Çıktı daha doğrudur ve sistemin elektromanyetik girişimin etkilerine karşı bağışık olduğu daha fazla durumda kullanılabilir.“Fiber Bragg Izgarası”terimi, optik fiberlerde elde edilebilecek kırılma indeksindeki periyodik değişimi ifade eder. Referans noktasının üzerindeki sıcaklık artışları nedeniyle ışık kaynağının değiştirilmesinin neden olduğu dalga boyundaki değişiklikler temelinde çalışır. Bu çalışmada, gerçek dünyada Fiber Bragg Grating (FBG) sensörlerine dayalı bir izinsiz giriş tespit sisteminin konuşlandırılmasını ve test edilmesini detaylandırıyoruz. Gerinim sensörleri olarak 1551nm Fiber Bragg Izgaralarının performansını incelemek için simülasyonlar gerçekleştirilir ve sonuçta ortaya çıkan dinamik gerinim ve dalga boyu değişiklikleri analiz edilir. Bu performans incelemesi, düşmanca durumlarda çalışan izinsiz giriş tespit sistemleri için çok yararlıdır. Uzaktan algılama amaçları için, bu sensör veri iletişim sistemi uyumludur.
Özet (Çeviri)
Due to its many advantages, fibre optic sensors have quickly become a widely used sensing technology in many different fields. Something that can be fibered Light of a certain wavelength is reflected while the rest of the spectrum passes through an optical fibre with a Bragg grating built into it. Optical fibre with a Fiber Bragg Grating is often utilised for strain and temperature sensing applications. The output is more accurate and may be used in more situations when the system is immune to the effects of electromagnetic interference. The term“Fiber Bragg Grating”refers to the periodic change in index of refraction that may be achieved in optical fibres. It functions on the basis of changes in wavelength caused by modification of the light source due to temperature increases above the reference point. In this work, we detail the deployment and testing of an intrusion detection system based on Fiber Bragg Grating (FBG) sensors in the real world. Simulations are performed to examine the performance of 1551nm Fiber Bragg Gratings as strain sensors and the resultant dynamic strain and wavelength changes are analysed. This examination of performance is very helpful for intrusion detection systems operating in hostile situations. For remote sensing purposes, this sensor is data-communication-system-compatible.