Türkiye'de tarım ürünlerinde biyoetanol üretiminin değerlendirilmesi
Evaluation of bioethanol production on agricultural products in Turkey
- Tez No: 797112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KONYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde enerji kaynaklarına olan bakış açısı; dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması, hammadde maliyetlerindeki değişimler, küresel enerji talebinin önlenemez yükselişi ve bunlarla bağlantılı olarak sınırlı durumdaki fosil kaynak rezervlerinin azalması gibi nedenlerden dolayı her geçen gün değişmektedir. Son yıllarda etkileri ağırlaşan küresel ısınma, iklim değişikliği, sera gazı miktarı, çevre felaketleri vb. nedenlerle dünyanın ömrü hızla tükenmektedir. Bu etkilerin tehdit edici boyutlara ulaşmasıyla birlikte, fosil yakıtların yerine ikame edilebilen, küresel ısınmanın olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olan ve yüksek oranda ısı tutabilme kabiliyetine sahip olan yenilenebilir enerji kaynakları, başka bir ifadeyle“çevre dostu”yakıtlar dünyanın gündemine girmiştir. Biyoyakıtlar, genellikle ülkelerin sahip oldukları yerli hammaddelerden elde edildiği için dışarıdan herhangi bir hammadde tedarikine ihtiyaç duyulmamaktadır. Biyoetanol üretiminde dünyada en çok tercih edilen hammadde ürünleri mısır, şeker kamışı, şeker pancarı ve buğdaydır. Türkiye'de ise biyoetanol üretim iznine sahip kuruluşlarda hammadde ürünü olarak şeker pancarı, buğday ve mısır kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bahsedilen tarımsal ürünlerin hem dünyada hem de Türkiye'deki üretim, tüketim ve dış ticaret verileri incelenmiş ve elde edilen bulgular ışığında, hammadde olarak kullanımlarının tarım sektörü üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye'de şeker pancarı, buğday ve mısırdan biyoetanol üretim maliyetleri, hem güncel hem de geçmiş yıllara ait ürün fiyat ve masrafları göz önüne alınarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, 2022 yılında hammadde masraflarına göre biyoetanol üretim giderleri; şeker pancarında 2,65 TL/lt, mısırda 3,26 TL/lt ve buğdayda 5,10 TL/lt olarak hesaplanmıştır. Geçmiş yıllara ilişkin maliyet hesaplamalarında ise, bulunan cari fiyatlar deflatör uygulanarak reel fiyatlara çevrilmiştir. Çalışmada ayrıca, biyoetanol politikaları ve mevzuatına yer verilmiş, Türkiye için alternatif ve sürdürülebilir biyoenerji seçenekleri sunulmuş ve tarım politikalarının bugünü ve geleceği açısından çözüm yolları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perspective on energy resources today; it is changing day by day due to reasons such as the rapid increase in the world population, the changes in raw material costs, the unstoppable increase in global energy demand and in connection with these decrease in the limited fossil resource reserves. In recent years, for the reasons of increasing global warming, climate change, amount of greenhouse gases, environmental disasters etc. the world's life is rapidly running out. With the reaching of threatining dimensions of these effects, renewable energy sources which can be substituted for fosil fuels, help to reduce the negative effects of global warming and have the ability to retrain high heat retention, in other words,“environmentally friendly”fuels have entered the world's agenda. Since biofuels usually obtained from domestic raw materials owned by countries, there has been no need for any external raw material supply. The most preferred raw materials in the world in bioethanol production are corn, sugar cane, sugar beet and wheat. In Turkey, sugar beet, wheat and corn have used as raw materials in establishments that have bioethanol production permits. In this study, the production, consumption and foreign trade data of the mentioned agricultural products both in the world and in Turkey were examined and in the light of the findings obtained, the effects of their use as raw materials on the agricultural sector were evaluated. In addition to this, the production costs of bioethanol from sugar beet, wheat and corn in Turkey were calculated by considering both current and past years' product prices and costs. As a result of the calculations, bioethanol production costs according to raw material costs in 2022; it was calculated as 2,65 TL/lt for sugar beet, 3,26 TL/lt for corn and 5,10 TL/lt for wheat. In the cost calculations of previous years, the current prices were converted to real prices by applying the deflator. Also in the study, bioethanol policies and legislation were included, alternative and sustainable bioenergy options were presented for Turkey, and solutions were suggested for the present and future of agricultural policies.