Tip 1 diyabetes mellitus'ta metabolik kontrolü etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting metabolic control in type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 797111
  2. Yazar: MELİKE ATASEVEN KULALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AYCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: Tip 1 diyabet tanısı ile izlenen hastaların klinik, sosyo–demografik özelliklerini, laboratuvar parametrelerini ve kullandığı tedavi yöntemlerini belirleyerek bunların metabolik kontrol ile olan ilişkisini saptamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: En az bir yıl süre ile izlenen 153 hasta ve/veya yakınına yüzyüze anket yöntemi uygulandı ve hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar HbA1c düzeylerine göre iyi (HbA1c%9) metabolik kontrol gruplarına ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya 71 (%46,4)'ü kız, 82 (%53,6)'sı erkek olmak üzere toplam 153 olgu alındı. Hastaların 90 (%58,8)'i iyi metabolik kontrole, 49 (%32)'si orta metabolik kontrole, 14 (%9,2)'si ise kötü metabolik kontrole sahip idi. Tanı yaşı orta metabolik kontrol grubunda iyi ve kötü metabolik kontrol gruplarına göre küçüktü (p=0.03).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the clinical and sociodemographic characteristics, laboratory parameters, and treatment methods of type 1 diabetes patients and to reveal the associations between these parameters and metabolic control. Methods: A personal interview survey method was administered to 153 patients who followed up for at least one year and/or their relatives, and patient files were analyzed retrospectively. Patients were divided into good (HbA1c 9%) metabolic control groups according to HbA1c levels. Results: A total of 153 cases, 71 (46.4%) girls and 82 (53.6%) boys were included in the study. Of the patients, 90 (58.8%) had good, 49 (32%) had moderate, and 14 (9.2%) had poor metabolic control. Age at diagnosis was lower in the moderate metabolic control group than in the other groups (p=0.03).