Türkiye'deki hekimlerin biyolojik ilaçlar ile ilgili bilgi, görüş ve tutumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 797142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM DEMİR DORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Türkiye'deki hekimlerin biyolojik ilaçlar hakkındaki bilgi, görüş ve tutumları; demografik bilgilerine, biyolojik ilaç kavramını duyup duymamalarına ve biyolojik ilaçlarla ilgili eğitim durumlarına göre online anket aracılığıyla değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 705 hekim katılmıştır. Hekimlerin demografik bilgileri, biyolojik ilaç kavramını duyup duymamaları, biyolojik ilaçlarla ilgili eğitim durumları, bilgi düzeyleri, görüşleri ve tutumları istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The knowledge, opinions and attitudes of physicians in Turkey about biological drugs were evaluated through an online questionnaire according to their demographic information, whether they have heard of the concept of biological drugs and their educational status about biological drugs. Method: Our study is a descriptive, cross-sectional study. 705 physicians participated in the study. Physicians' demographic information, whether they have heard of biological drugs, their educational status, their level of knowledge, opinions and attitudes about biological drugs were statistically analyzed.