COVİD-19 pandemisinde görev alan hemşirelerin kadın sağlığı, ikincil travma düzeyi ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of women's HEALTH status, secondary trauma level and quality of life of nurses working during COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 797144
  2. Yazar: MERVE AKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKLİME SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET COVİD-19 PANDEMİSİNDE GÖREV ALAN HEMŞİRELERİN KADIN SAĞLIĞI, İKİNCİL TRAVMA DÜZEYİ VE YAŞAM KALİTESİNİN İNCELENMESİ Merve AKMAZ Yüksek Lisans, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Tez Danışmanı: Doç. Dr. Aklime SARIKAYA Mart, 2022 - 161 Sayfa Araştırmanın amacı, COVID-19 pandemisi'nde görev alan hemşirelerin kadın sağlığı, ikincil travmatik stres düzeyi ve iş yaşam kalitesinin incelenmesidir. Araştırma, tanımlayıcı, analitik, ilişkisel tasarımında yapılmıştır. Araştırmada (E-20292139-050.01.04-456) etik kurul onayı, TC Sağlık Bakanlığı (E.1244), gönüllü katılan hemşirelerden ve ölçek sahiplerinden izin alınmıştır. Araştırma örnekleminde 265 hemşireye ulaşılmış ve araştırmanın gücü 0.91'dir. Veriler, "kadın sağlığı, ikincil travmatik stres ve iş yaşam kalitesi öçekleri ile online google form ve yüz yüze toplanmıştır. Veriler SPSS v26.0 da analiz edilmiştir. Araştırmada hemşirelerin %42,6'sı 25 yaş, %53,6'sı evli, %80'i lisans mezunu; %47,9'u haftada >48 saat çalışmakta ve %36,6'sı COVID-19 pandemisinde enfekte olmuştur. Hemşirelerin kadın sağlığı ölçeği toplam puanı 57,52±19,82, ikincil travmatik stres ölçeği toplam puanı 48,87±15,22, iş yaşam kalitesi ölçeği toplam puanı 2,32±0,74'dür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF WOMEN'S HEALTH STATUS, SECONDARY TRAUMA LEVEL AND QUALITY OF LIFE OF NURSES WORKING DURING COVID-19 PANDEMIC Merve AKMAZ Master of Science, Women's Health and Gynecology Nursing Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Aklime SARIKAYA March, 2022 – 161 Pages The aim of the study is to examine the women's health, secondary traumatic stress level and quality of work life of nurses who took part in the COVID-19 pandemic. The research was conducted in descriptive, analytical, relational design. Ethics committee approval was obtained for the study (E-20292139-050.01.04-456), permission was obtained from the Turkish Ministry of Health (E.1244), volunteer nurses and scale holders. In the research sample, 265 nurses were reached and the power of the study was 0.91. The data were collected face-to-face and online with the scales of "women's health, secondary traumatic stress and work life quality. Data were analyzed in SPSS v26.0. In the study, 42.6% of the nurses were 25 years old, 53.6% were married, 80% were undergraduates; 47.9% work >48 hours a week and 36.6% have been infected during the COVID-19 pandemic. The nurses' total score on the women's health scale was 57.52±19.82, the total score on the secondary traumatic stress scale was 48.87±15.22, and the total score on the quality of work life scale was 2.32±0.74.