Suskunluk sarmalı ve durumsal problem çözme kuramları arasındaki ilişki: Twıtter kullanıcıları üzerine bir uygulama
The relationship between spiral of silence and situational problem solving teories: An application on Twitter users
  1. Tez No: 797145
  2. Yazar: KÜBRA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
E. Noelle-Neumann tarafından 1974 yılında geliştirilen Suskunluk Sarmalı Kuramı, kitle iletişim araçlarının bireylerin özellikle tartışmalı konularda fikirlerini beyan etme niyetleri üzerindeki etkilerine odaklanan kamuoyu temelli bir kuramdır. J. Grunig tarafından 2011 yılında geliştirilen Durumsal Problem Çözme Kuramı ise problemli bir durum süresince iletişimde bulunan bireylerin iletişim davranışlarını, sahip olduğu değişkenler çerçevesinde çeşitli kamu türlerine göre segmente ederek açıklamaktadır. Bu yönleriyle her iki kuram, günümüzde örgütler ve halkla ilişkiler uygulayıcıları için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda yürütülen araştırmanın amacı, her iki kuram arasındaki ilişkinin yeni medya ortamlarında nasıl bir görünüme sahip olduğunu saptamak ve Suskunluk Sarmalı Kuramı'na ait varsayımların, kamu türlerine göre değişim gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırma kapsamında Twitter kullanıcısı Atatürk Üniversitesi öğrencileriyle yapılan yüzyüze anket çalışması aracılığıyla veriler elde eldilmiştir. Analiz aşamasında çeşitli testler uygulanmış ve nihayetinde elde edilen bulgularla Suskunluk Sarmalı Kuram'ı ve Durumsal Problem Çözme Kuram'ı arasında ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca her iki kuramın temel varsayımlarına yönelik yapılan analizler sonucunda, Suskunluk Sarmalı Kuramı değişkenleri ile Durumsal Problem Çözme Kuramı'na ait durumsal öncüller (problem algısı, kısıt algısı, ilgi düzeyi) arasında bir ilişkinin varlığı, değişkenlerin kamu türlerine göre farklılık gösterdiği ve katılımcıların demografik özellikleriyle ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiral of Silence Theory is a public opinion-based theory initiated by E. Noelle-Neumann in 1974. It focuses on the effects of mass media on individuals' intentions to express their opinions, especially on controversial issues. The Situational Theory of Problem Solving, developed by J. Grunig in 2011, explains how individuals communicate during a problematic situation by segmenting them according to various public types within their variables framework. With these aspects, both theories are essential to organizations and public relations practitioners today. The aim of the research carried out in this context is to determine how the relationship between the two theories relates to new media environments as well as investigate whether the assumptions of the Spiral of Silence Theory differs according to public types. During the research, data was obtained through a face-to-face survey with the Twitter using students of Atatürk University. During the analysis phase, various tests were applied and a relationship was determined between the results obtained and the Spiral of Silence Theory and Situational Theory of Problem Solving. As a result of the analysis made on the basic assumptions of both theories, it was determined that the variables of the Spiral of Silence Theory are related to the situational variables (problem recognition, constraint recognition, involvement recognition) of the Situational Theory of Problem Solving, that they differ according to public types and that individuals are related to demographic characteristics.