Hukuki açıdan kripto varlıklar ve ilk kripto para arzı (Inıtıal Coın Offerıng)
Legal aspects of crypto-assets and Initial Coin Offering
  1. Tez No: 797174
  2. Yazar: MEHMET EGEHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Çalışmamızda Türk hukukunda kripto varlıklar ve kripto varlıkların ihraç prosedürü olan İlk Kriptopara Arzı (Initial Coin Offering) konusu ele alınmıştır. Dağıtık defter teknolojileri ve kripto varlıklar ortaya çıkan yeni kavramlardan olup sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedirler. Ayrıca bunların finans dünyasına olan etkileri yüksek düzeydedir. Kripto varlıklar ve“Initial Coin Offering”hukukî bakımdan tam olarak hangi zemine oturtulacağı belirsiz kavramlar olup çalışmamızda bunların hukukî nitelikleri bakımından değerlendirmelerde bulunulmuştur.“Initial Coin Offering”kavramı İngilizce olduğundan çalışmamızda İlk Kriptopara Arzı terimi tercih edilmiş, konu ile alakalı diğer İngilizce terimlere ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde; dağıtık defter teknolojileri, blokzincir, akıllı sözleşmeler ve konsensüs mekanizmaları açıklanmış, farkları ve kapsamları ortaya konulmuştur. Ayrıca Türkiye ve diğer ülkelerdeki çalışmalarla kanunî düzenlemeler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise kripto varlıklar teknik açıdan ve hangi alanlarda kullanıldıklarına göre ayrımlara tâbi tutularak tanımlanmaya çalışılmış, sermaye piyasası aracı, para ve eşya nitelikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ICO kavramı, yapısı ve hukukî niteliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, crypto assets in Turkish law and Initial Coin Offering which is issuance procedure of crypto assets are examined. Distributed ledger technologies and cryptoassets are emerging concepts and changing and evolving constantly. On the other hand, their effects on the financial world are also quite important. The concepts of crypto assets and Initial Coin Offering are unclear on which legal ground they will be placed and evaluations made in terms of the legal nature of these concepts in our study. Since the term“Initial Coin Offering”is a loan word, the term“İlk Kriptopara Arzı”is used and statements on other English terms related to study were also made. In the first part, distributed ledger technologies, blockchain, smart contracts and consensus mechanisms are explained, with their differences and scopes. Also, statements and legal regulations in Turkey and other countries are scrutinized. In the second section, crypto assets are classified according to their technical aspects and intended use and a definition is given for these assets. The place of crypto assets in Turkish law is also discussed and evaluated in terms of their legal basis for securities, money and goods in the second section. In the third part, the term Initial Coin Offering is discussed with its structure and legal basis.