Ratınge dayalı kredi analiz sistemlerinde düzeltme işlemlerinin önemi ve düzeltme önerileri: Doğu Anadoluda faaliyet gösteren firmalar üzerine bir uygulama
Importance of correction procedures in rating based credit analysis systems and correction suggestions an application on firms operating in Eastern Anatolia
  1. Tez No: 797265
  2. Yazar: İSMAİL EMRE BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dijitalleşme ile birlikte her alanda gözlemlenen iş süreçlerindeki hızlanma ihtiyacı, finans alanında da kendini göstermektedir. Her geçen gün daha yüksek hacimlerde finansmana ulaşım sağlanırken, ulaşım sürecinde kısalma ve sadeleşme oluşmaktadır. En önemli finansman kaynaklarından biri olan kredi süreçleri de bu gelişmelerden etkilenmektedir. Bu çalışmada kredi değerlendirmelerinde mali verilere ilişkin düzelme işlemlerinin önemi vurgulanmış ve düzeltme önerileri sunulmuştur. Uygulama bölümünde bir rating modeli kullanılarak, farklı sektörlere faaliyet gösteren 10 firmanın, düzeltme öncesi mali verileri ve rating sonuçları ile düzletme işlemleri sonrası mali verileri ve rating sonuçları sunulmuş ve karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, günümüz dünyasında dijitalleşme ve otomotikleşme ne kadar artmış olursa olsun belirli bir düzeyde insan unsurunun ve düzeltme işlemlerinin gerekliliğinin geçerliliğini devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for acceleration in business processes observed in every field with digitalization also manifests itself in the field of finance. While higher volumes of financing are being accessed every day, a shortening and simplification occurs in the transportation process. Credit processes, one of the most important financing resources, are also affected by these developments. In this study, the importance of the correction of financial data in credit evaluations is emphasized and correction suggestions are presented. In the application section, using a rating model, pre-adjustment financial data and rating results and post-adjustment financial data and rating results of 10 companies operating in different sectors are presented and compared. As a result of the study, it has been concluded that no matter how much digitalization and automation have increased in today's world, the necessity of a certain level of human factor and correction processes continues to be valid.