Sinemada algı yönetimi-kurgu ilişkisi
The relationship of perception management-fiction in cinema
- Tez No: 797272
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Teknik anlamında kurgu, çekilmiş görüntülerin kesilerek belli bir düzen ve kompozisyona uygun olarak yeniden bir araya getirilmesidir. Bu bakış açısından yola çıkarak denilebilir ki, kurgu bir tasarım işidir. Çekimlerde elde edilen ham görüntülerin, teknik koşullarda kurguyla biçimsel olarak tasarlanabilmesi, kurguyu başlı başına mekanik bir uygulama olmaktan çıkarmaktadır. Tasarım, yaratım, yeniden biçimlendirme gibi unsurlara sahip olmasından dolayı sinemaya teknik ve estetik değer katan kurgu; resim, edebiyat, müzik, heykel, tiyatro, gibi sanat türlerinde de uygulanmaktadır. Buna rağmen kurgu denildiğinde akla ilk sinema gelmektedir. Sinemada algı yönetimi ve kurgu ilişkisini konu edinmiş olan bu yüksek lisans tezinin hazırlanma amacı, sinemanın vazgeçilmez unsurlarından biri olan kurgu tekniklerinin ne"liği, film yapımında hangi biçimlerde uygulandığı ve uygulama biçimlerine göre filme kattığı anlamları incelerken, aynı zamanda da izleyici algısını yönetme ve yönlendirme konusundaki etkisini anlatmaya çalışmaktadır. Sinema, kitle iletişimi açısından medya gereçleri içerisinde, başat yere sahip bir araçtır. Kurgu ise, bu aracın dilini biçimlendiren, zenginleştiren ve gramer yapısını oluşturan önemli bir unsurdur. İki bölümden hazırlanmış olan bu çalışmanın ilk bölümünde, kurgu ve çeşitlerinin literatürdeki yeri incelenip, tanımlanırken; İkinci bölümde algı ve algı türleri açısından tanımlamalar yapılmış olup, örnek filmler üzerinden kurgu ve algı arasındaki ilişki tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the technical sense, editing is the reassembly of the captured images in accordance with a certain order and composition by cutting them. From this point of view, it can be said that fiction is a design work. The fact that the raw images obtained in the shootings can be designed formally with editing in technical conditions makes editing not a mechanical application in itself. Editing, which adds technical and aesthetic value to the cinema because of its elements such as design, creation and remodeling; It is also applied in art types such as painting, literature, music, sculpture, theatre. Despite this, the first thing that comes to mind when it comes to fiction is cinema. The aim of this master's thesis, which deals with the relationship between perception management and editing in cinema, is to examine what editing techniques are one of the indispensable elements of cinema, in which ways they are applied in film production and the meanings they add to the film according to the application styles, while at the same time examining the issues of managing and directing the audience's perception. tries to explain its effect. Cinema is a tool that has a dominant place among the media tools in terms of mass communication. Fiction, on the other hand, is an important element that shapes and enriches the language of this medium and creates the grammatical structure. In the first part of this study, which is prepared in two parts, the place of fiction and its varieties in the literature is examined and defined; In the second part, definitions were made in terms of perception and perception types, and the relationship between fiction and perception was discussed through sample films