Radikal prostatektomi yapılan hastalarda ISUP grade yükselişini öngörebilecek parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the parameters that can predict the ISUP upgrade in patients WHO underwent radical prostatectomy
  1. Tez No: 797289
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR AHMET ERÖZENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, prostat kanseri nedeniyle olgularda radikal prostatektomi uygulanan ve post-op patolojilerinde pre-op patolojilerine göre ISUP grade yükselişi saptanan hastalarda, bu artışı ön görebilecek faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır GEREÇ VE YÖNTEM: 1 Ocak 2011 ile 1 Ocak 2022 tarihleri arasında fakültemizde, Prostat kanseri şüphesiyle Radikal Prostatektomi uygulanan 523 hasta, ISUP grade yükselişi açısından değerlendirilmiştir. Hastaların yaşı (doğum tarihi), doğum yeri, rektal tuşe bulgusu, ek hastalıkları, aile hikayesi, prostat kanserinin tanı zamanı ve hastaların tanı anındaki yaşı, tanı anı ve takiplerindeki PSA değerleri, prostat hacmi, PSA dansitesi, biyopside alınan odak sayısı, biyopside tümör saptanan odak sayısı ve tümörlü odak yüzdesi, biyopside alınan örneklerin toplam uzunluğu, biyopside tümör mevcut olan örneklerin uzunluğu ve tümür mevcut odakların yüzdesi, pre operatif ve post operatif risk grupları ,pre operatif ve post operatif gleason skorları, pre operatif ve post operatif ISUP grade grupları, Rp patolojisindeki tümör yüzdeleri, sağ kalım bilgileri, TRUS biyopsi ile Rp operasyonu arasındaki zaman farkı (gün), hastalığın klinik evresi, tanı anındaki prostat kanseri yayılımları, görüntüleme bulguları, MpMRG yapılmış hastalar için lezyonların PIRADS skoru ve en büyük lezyonun uzunluğu, Briganti 2012 ve 2017 nomogram göre skorları, tedavi öncesi ve sonrası diğer klinik ve laboratuvar değerleri hastane veri tabanından (ISHOP sistemi ) taranarak veri forumuna işlenmiştir. Değerlendirilen tüm hastaların verileri retrospektif olarak taranmıştır BULGULAR:. ISUP grade yükselişi olan hasta sayısı 215 (%41,1) bulurken değişmeyen grupta sayı 308 (%58,9) 'di. Hastaların yaşı ortalama 64,32±7,05 iken, ortalama PSA değeri 10,92±10,51'di. ISUP grade yükselişi açısından yaş, PSA ve ISUP grade grubun düşük olması anlamlı oranda risk artışına neden olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: In our study, we aimed to evaluate the factors that may predict an upgrade in ISUP grade in post-op pathology compared to pre-op pathology in patients who underwent radical prostatectomy for prostate cancer. MATERIALS & METHOD: Between January 1, 2011 and January 1, 2022, 523 patients who underwent Radical Prostatectomy with the suspicion of prostate cancer in our faculty were evaluated for ISUP grade elevation. Age (date of birth), place of birth, rectal examination findings, comorbidities, family history, diagnosis of prostate cancer and age at diagnosis, PSA values ​​at diagnosis and follow-up, prostate volume, PSA density,total number of cores taken in biopsy, the number of tumor positive cores in biopsy and the percentage of cores with tumor, total length of cores taken in biopsy, length of tumor positive cores in biopsy and the percentage of cores with tumor (as length),pre-operative and post-operative risk groups, pre- operative and post-operative Gleason scores, pre-operative and post-operative ISUP grade groups , percentage of tumors in Rp pathology, survival information, time difference (days) between TRUS biopsy and Rp operation, clinical stage of disease, prostate cancer spread at diagnosis, imaging findings, PIRADS score of lesions for patients who underwent MpMRI and length of the largest lesion, Briganti 2012 and 2017 nomogram scores, other clinical and laboratory values ​​before and after treatment were scanned from the hospital database (ISHOP system) and entered into the data sheet. The data of all evaluated patients were scanned retrospectively RESULTS: The number of patients with ISUP upgrade was 215 (41.1%) while the unchanged group was 308 (58.9%). The mean age of the patients was 64.32±7.05, and the mean PSA value was 10.92±10.51.