Yinelenen bellek: Hayal kırıklığını imgeye dönüştürmek
Repeating memory: Turning disappointment into image
- Tez No: 797423
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yineleme saplantısı (Repetition compulsion), ilk olarak psikanalizin kurucusu Sigmund Freud tarafından önerilen psikolojik bir kavramdır. Freud'a göre, tekrarlama kompulsiyonu, bir kişi için duygusal olarak önemli olan davranışları veya deneyimleri, bu davranışlar veya deneyimler olumsuz veya acı verici olsa bile bilinçsiz olarak tekrarlama dürtüsüdür. Bu tekrar, travmatik bir olayı tekrarlamak veya kendine zarar verici davranışlarda bulunmak gibi çeşitli biçimler alabilir. Zeigarnik etkisi ise, Bluma Zeigarnik tarafından tanımlanan, kişinin yarım kalan olayları, durumları tamamlanmış olanlara göre neden daha fazla hatırladığını açıklayan psikoloji fenomenidir. Bu tez çalışmasında yineleme saplantısı ve zeigarnik etkisi bağlamında,“Reminiscence”başlıklı, sanatçının kişisel belleğinde hayal kırıklığı kaynaklı olarak iz bırakmış olan deneyimlerini tekrar tekrar ziyaret etmesinden yola çıkarak oluşturduğu resim serisinin, sanat tarihinden ve günümüz sanatından biçim ya da içerik olarak yakın bulduğu sanatçılarla karşılaştırarak incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Repetition compulsion is a psychological concept first proposed by Sigmund Freud, the founder of psychoanalysis. According to Freud, repetition compulsion is the unconscious urge to repeat behaviors or experiences that are emotionally significant to a person, even if those behaviors or experiences are negative or painful. This repetition can take various forms, such as repeating a traumatic event or engaging in self-harming behavior. The Zeigarnik effect, on the other hand, is a psychological phenomenon described by Bluma Zeigarnik that explains why a person remembers unfinished events more than those whose situations are complete. In this thesis, in the context of repetition compulsion and zeigarnik effect, the painting series titled“Reminiscence”, which the artist created by revisiting his experiences that left a trace in his personal memory as a result of disappointment, was compared with the artists from art history and today's art that he finds close in form or content. intended to be examined.