Sosyal hakların tarihsel gelişimi: Düşünsel temelleri ve pozitif hukuka aktarılması
Historical development of social rights: Intellectual fundamentals and transfer to positive law
  1. Tez No: 797444
  2. Yazar: SİBEL DENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tez çalışmamda, insan haklarının gelişimi için kritik bir nokta olan ve insan haklarının anlam ve içeriğine yeni bir boyut katan sosyal hakların gelişim sürecinin tarihi, düşünsel gelişimi incelenmiş ve pozitif hukuktaki yansımaları ele alınmıştır. Günümüzde kendini sosyal devlet olarak tanımlayan devletlerin vazgeçilmezi olan sosyal haklar, küreselleşme sonucu içerikleri boşaltılmaya çalışılsa da varlığını devam ettirmektedir. Çünkü kapitalist düzen varken eşitsizlik her zaman olacaktır ve hala insan haklarının varlığından bahsediyorsak sosyal haklar olmadan bu haklardan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Zira günümüzde insan hakları kuşakları birbirini tamamlamadan bir anlam ifade etmemektedir. İnsan haklarının gelişimi, teknolojinin ve sosyal ağların ilerlemesi ile tamamen farklı bir yönde kanalize olmasına rağmen, toplumdaki sosyal eşitsizlikler adına ne yazık ki böyle bir gelişme yaşanmadığından sosyal haklar hala önemli ve güncel bir konudur. Tezimde, sosyal hakların varlığına neden ihtiyaç duyulduğu, sosyal hakların insan hakları adına evrimini sağlayan unsurlar, bu hakların günümüzde nasıl varlığını koruduğu ve hangi hakların sosyal haklar içinde yer aldığı ve bu hakların ulusal ve uluslararası düzeyde ne kadar önemli olduğu çalışmanın konularından biridir.
Özet (Çeviri)
In my thesis, the history of the development process of social rights, which is a critical point for the development of human rights and adds another dimension to the meaning and content of human rights, has been examined from an intellectual point of view and its examples in positive law have been revealed. Today, social rights, which are indispensable for states that describe themselves as social states, still maintain their existence even though their content is tried to be emptied in the global order. Because while there is a capitalist order, there will always be inequality and if we are still talking about the existence of human rights, social rights will be needed. Because today, human rights generations do not make sense without completing each other. Although the development of human rights has developed in a completely different direction with the advancement of technology and social networks, unfortunately, social rights are still an important and current issue, although such a development has not been experienced in the name of social inequalities in society. In the thesis, why the existence of social rights is needed, which dynamics enable the evolution of social rights in the name of human rights and how important these rights are both nationally and internationally.