Sedasyon komplikasyonlarını yönetmede hemşirelik güven ölçeğinin güvenirlik ve geçerlilik çalışması
Reliability and validity study of nursing confidence scale in managing sedation complications
  1. Tez No: 797513
  2. Yazar: MEHMET YILDIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu araştırma Conway ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen Sedasyon Komplikasyonlarını Yönetmede Hemşirelik Güven Ölçeğinin (NC-MSCS) Türkçe formunun güvenirlik ve geçerliliğini test etmek amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Araştırma metodolojik tipte olup örneklemi 01 Kasım 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya SBÜ Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan en az 2 sene deneyimi olan yoğun bakım hemşireleri ve dahili birimlerde sedasyon uygulayan 300 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Sedasyon Komplikasyonlarını Yönetmede Hemşirelik Güven Ölçeği (NC-MSCS) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik aşamalarında öncelikle dil geçerliği sağlanmış Kapsam geçerliği Lawshe tekniği kullanılarak sağlanmıştır. Geçerlik analizlerinde açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenirlik analizlerinde ise iç tutarlık [yarıya bölme yöntemi (Split-Half Method) ve Cronbach Alfa] ve test-tekrar test analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Sedasyon Komplikasyonlarını Yönetmede Hemşirelik Güven Ölçeğinin (NC-MSCS) kapsam geçerlik indeksi 0,79 olarak hesaplanmıştır. Yapı geçerliği aşamasında uygulanan açıklayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen üç alt boyutun toplam varyansın % 77,186'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0,948, Barlett küresellik testi sonucunda χ2=5738,528 olarak elde edilmiştir (p=0,000). İki aşamalı olarak gerçekleştirilen doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre elde edilen uyum indeksleri RMSEA 0,073; GFI 0,918; NFI 0,946; TLI 0,957; AGFI 0,855; CFI 0,966; χ2/sd 2,615; χ2 ise 316,444 (p=0,000) olarak hesaplanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen madde faktör yüklerinin ise 0,62 ile 0,87 arasında değer aldığı saptanmıştır. Güvenirliğin sağlanması amacı ile yapılan iç tutarlık analizinde ölçeğin tümünün cronbach α katsayısı 0,962 bulunmuştur. Test-tekrar test analizi kapsamında yapılan ölçümlerin ilişkili olduğu ve aradan geçen zamanda tutarlı sonuçlar elde edildiği sonucuna ulaşılmıştır (p=0,000). Sonuç: Sedasyon Komplikasyonlarını Yönetmede Hemşirelik Güven Ölçeğinin (NC-MSCS) Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research has been done to test the validity and reliability of the Turkish version of the Nursing Confidence Scale in Managing Sedation Complications developed by Conway et al. (2021). Method: The research is methodological and its sample consists of intensive care nurses with at least 2 years of experience working at the T.C. Ministry of Health Kütahya SBU Evliya Çelebi Training and Research Hospital between November 01, 2021 and december 31, 2021, and 300 nurses applying sedation in internal medicine units. Data were collected by face-to-face interview technique using Introductory Informations Form and Nursing Confidence Scale in Managing Complications of Sedation (NC-MSCS). In the validity stages of the scale, language validity was primarily ensured, and content validity was ensured by using the Lawshe technique. Explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis were used in validity analyses, and internal consistency (Split-Half Method ve Cronbach Alfa) and test-retest analyzes were used in reliability analyses. Findings: The content validity index of the Nursing Confidence Scale in Managing Sedation Complications was calculated as 0,79. The three sub-dimensions obtained as a result of the explanatory factor analysis applied during the construct validity phase was concluded to explain 77,186% of the total variance. Kaiser-Meyer-Olkin value was 0,948 and it was obtained as χ2=5738,528 as a result of Barlett sphericity test (p=0,000). The fit indices obtained according to the results of confirmatory factor analysis carried out in two stages were calculated as RMSEA 0,073; GFI 0,918; NFI 0,946; TLI 0,957; AGFI 0,855; CFI 0,966; χ2/sd 2,615; χ2 ise 316,444 (p=0,000). The item factor loads obtained as a results internal consistency analysis performed to ensure reliability, the Cronbach α coefficient of the entire scale was found to be 0,962. It was concluded that the measurements made within the scope of test-retest analysis were found to be related and consistent results were obtained in the intervening time (p=0,000). Result: Confidence Scale in Managing Complications of Sedation (NC-MSCS) has been determined to be a valid and reliable measurement tool for the Turkish population.