Yerdurağan yörüngedeki küçük uydularda istasyon koruma manevrası için düşük itkili kontrolcü tasarımı
Design of low-thrust control for station-keeping maneuver in small geostationary satellites
- Tez No: 797512
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma kapsamında, yerdurağan yörüngedeki (GEO) bir uydunun istasyon koruma manevralarının benzetimi yapılmış ve uydunun dış bozucu etkilerin üstesinden gelerek istenilen konumda tutulabilmesi için uygun kontrol şemaları tasarlanmıştır. Kontrol sağlayıcı olarak elektrikli tahrik sistemi uygulanmıştır. Literatürde genel olarak yörüngenin zaman içindeki değişimi Kepler elemanları kullanılarak ifade edilir ve hesaplamalar yörünge basıklığı , yörünge eğimi ve boylam vektörleri ile yapılır. Klasik istasyon koruma manevrasından farklı olarak bu çalışmada bağıl hareket işlenmiştir. Bağıl konum ve hız vektörleri kullanılarak gerekli tüm konum düzeltmeleri, hedef olarak seçilen nokta üzerinde tanımlanan Kartezyen referans düzlemindeki , ve ile yorumlanmıştır. Kontrol şemasını oluşturmak için gereken uydunun hareket denklemleri, uydurulan sanal referansa göre Clohessy-Hill denklemleri ile tanımlanmıştır. Bir sonraki adım olarak uyduya dışarıdan etki eden bozucu kuvvetleri modellenmiş ve uydunun hareket denklemlerine dahil edilmiştir. Tasarlanan kontrol sistemleri ile uydunun maruz kaldığı bozucu kuvvetlerinin üstesinden gelinmiş ve uydu hedeflenen yörünge noktasına ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, station-keeping maneuvers of a geostationary (GEO) satellite are simulated and a suitable control scheme is created to keep the satellite in desired orbit against the external disturbance forces. In the control loop an electric propulsion system is used. In the literature generally the Keplerian elements are used to show the variation of the orbit over time and calculations are done with eccentricity , inclination and longitude vectors. Different from classical station keeping maneuver, the relative motion is processed in this study. All necessary corrections, using relative position and velocity vectors are interpreted with , and in the Cartesian reference plane defined on the point chosen as the target. To create the required control scheme, it is necessary to model the satellite's equation of motion and the motion is described with Clohessy-Hill equations as relative to virtual reference. As a next step, the disturbance forces acting on the satellite from the environment are modeled and included in the equations of motion of the satellite. With the designed control systems, the disturbance forces that the satellite is exposed to were overcome and the satellite was reached to the targeted orbital point.