6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapıya ilişkin inşaat sözleşmesi akdedilmesi
Conclusion of a construction contract regarding risky building within the scope of law nr. 6306
- Tez No: 797557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Uygulamada, bir yapı hakkında riskli yapı tespiti yapılmasıyla, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uygulama alanı bulmakta ve kentsel dönüşüm süreci başlamaktadır. 6306 sayılı Kanun'un iradesi, riskli yapının yıkılarak riskin bertaraf edilmesinden sonra yerine risksiz, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yapıların inşa edilmesi yönündedir. Maliklerce, riskli yapıdaki riskin bertaraf edilmesine yönelik izlenecek yola karar verilmesinden sonra bu kararın uygulanması amacıyla sözleşme akdetme gereği ortaya çıkabilecektir. Bu sözleşmelerin özel hukuk kişileriyle veya idareyle akdedilmesi mümkündür ancak idare ile akdedilen sözleşmeler çalışmamızın konusunu oluşturmadığından, kapsam dışı bırakılmıştır. Riskli yapının yıkılarak yerine risk teşkil etmeyen yapının inşa edilmesi, uygulamada genellikle yükleniciler ile riskli yapının sahipleri arasında sözleşme akdedilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın konusu da 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli olduğu tespit edilen yapının yıkılarak yerine risksiz bir yapının inşasını konu alan inşaat sözleşmeleridir. Çalışmamız toplamda üç bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde 6306 sayılı Kanun'un amacı ve kapsamı, riskli alan ve riskli yapı kavramları genel olarak ele alınmış, ardından riskli yapı hakkında alınabilecek kararlar ve karar alma usulü hususları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, riskli yapı tespitinin hukuki sonuçları, alınan kararlarda ve akdedilen sözleşmelerde uyulması gereken esaslar incelenmiştir. Birinci ve ikinci bölümde kentsel dönüşüm sürecine genel bir çerçeve çizildikten sonra üçüncü bölümde, riskli yapının yıkılarak yeniden inşa edilmesini konu alan inşaat sözleşmesi, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi ve gelir paylaşımlı inşaat sözleşmesi ele alınmıştır. 6306 sayılı Kanun'un altıncı maddesi uyarınca akdedilebilecek olan ve uygulamada sıkça karşılaşılan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi; sözleşmenin tanımı, unsurları, düzenlenme biçimleri, kurulması ve geçerliliği, şekli ve içeriği, hukuki niteliği, sözleşmenin hazırlanması, yorumlanması, tamamlanması ve uyarlanması başlıkları altında irdelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, bu çalışma kapsamında incelediğimiz hususlar ve tarafımızca yapılan değerlendirmeler genel olarak derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In practice, with the detection of a risky structure about a building, the Law No. 6306 on Transformation of Areas Under Disaster Risk finds an application area and the urban transformation process begins. The will of the Law No. 6306 is to build healthy and safe structures that are risk-free, in compliance with the norms and standards of the science and art, after the risky structure is demolished and the risk is eliminated. After the owners decide on the way to eliminate the risk in structure, it may be necessary to conclude a contract in order to implement this decision. It is possible for these contracts to be concluded with private law persons or the administration, but since the contracts concluded with the administration do not constitute the subject of our study, they are excluded from the scope. The demolition of the risky building and the construction of the non-risky structure in its place is generally carried out by concluding a contract between the contractors and the owners of the risky building. The subject of this study is; the construction contracts in accordance with the Law No. 6306 on the Transformation of Areas Under Disaster Risk, that involve the demolition of a risk-free structure and the following construction of a risk-free structure. Our study consists of three parts in total, and in the first part, the purpose and scope of the Law No. 6306, the concepts of risky area and risky structure are discussed in general together with emphasizing the possible decisions that can be taken about the risky structure and the decision-making procedure. In the second part, the legal consequences of the risky structure detection, the principles to be followed in the decisions taken and the contracts concluded are examined. After drawing a general framework for the urban transformation process in the first and second parts, the third part continues with the construction contract, which is about demolishing and rebuilding the risky structure, the construction contract in return for the land share and the revenue sharing construction contract are discussed. Construction contract in return for land share, which can be concluded in accordance with the sixth article of Law No. 6306 which is frequently encountered in practice; The definition of the contract, its elements, forms of arrangement, establishment and validity, form and content, legal nature, preparation, interpretation, completion and adaptation of the contract are examined. In the conclusion, the issues examined within the scope of this study and the evaluations made were compiled in general.