Niğde ilinde meyvecilik yapan tarım işletmelerinin sosyo ekonomik yapısı ve kredi kullanım sorunları
Socio-economic structure and credit use problems of pomiculture businesses in Niğde
  1. Tez No: 797560
  2. Yazar: EMİN SARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Niğde ili sahip olduğu mikro klima özelliği nedeniyle meyve üretimi bakımından önemli bir tarımsal üretim merkezidir. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre 2021 yılında Niğde'de meyve yetiştiriciliği ile faal 186 tarımsal işletmenin yanı sıra çok sayıda bahçe, arazi veya arsada üreticiler meyve üretiminde bulunmaktadır. Anket çalışmasında işletmelerin önemli çoğunluğunun krediye erişimde zorluk yaşamalarına rağmen krediye ihtiyaç duydukları, başta tarımsal kredi olmak üzere farklı türde kredi kullandıkları, kullanılan kredilerin önemli bir bölümünün devlet bankalarından temin edildiği, özel bankalar ile kredi kooperatiflerinin payının düşük olduğu ve meyvecilik faaliyetlerine sağlanan kredileri yeterli bulmadıkları görülmektedir. İşletmecilerin yaklaşık %45'i ileriki yıllarda meyve yetiştiriciliğini bırakmayı düşünmektedir. Tarımsal faaliyette karşılaşılan en büyük sorunlar arasında tarımsal girdi fiyatlarında aşırı artış, finansal erişime zorluk, iklim değişiminin yarattığı olaylar, kuraklık ve üretim kârlılığındaki marj düşüşü olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Niğde province is an important production center in terms of fruit production due to its microclimate feature. According to the Ministry of Agriculture and Forestry, for 2021, fruit production in Niğde is carried out in many gardens, fields or plots, as well as 186 active agricultural enterprises. In the survey study, despite the fact that a significant majority of enterprises have difficulties in accessing credit, it is seen that they need loans, they use different types of loans, especially agricultural loans, a significant part of the loans used are obtained from state banks, the share of private banks and credit cooperatives is low and they do not find the loans provided for fruit growing activities sufficient. Approximately 45% of the participants have been considering stopping to fruit growing in the following years. It is stated that among the biggest problems encountered in agricultural activity are excessive increase in agricultural input prices, difficulty in financial access, events caused by climate change, drought and margin decrease in production profitability.