Lojistik ve tedarik zincirinde ABC analizinin iç mekan konumlandırmayla planlanması
Planning ABC analysis in logistics and supply chain with indoor positioning
  1. Tez No: 797564
  2. Yazar: DURSUN CENGİZ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lojistik depolarında raflardaki ürünlerin envanter yönetimi günümüzdeki ürün çeşitliliği, alışveriş alışkanlıklarının online platformlara kaymasının etkileriyle ve E-Ticaret işlem hacimlerinin çok fazla artması ile birlikte yönetimi oldukça zor bir hal almıştır. Bu sebeplerden dolayı Lojistik depolarındaki stok envanter yönetimi ve dağıtım zincirinin verimini koruyucu ve akışı daha hızlı hale getirecek analizler ve operasyonel çalışmalar sürdürülmektedir. Bu tez kapsamında Lojistik depolarında stok yönetimi ve rafların yönetimsel analizlerinden biri olan ABC analizinin iç mekan konumlandırma ve ısı haritasıyla yapılması ele alınmıştır. İç mekan konumlandırma sistemleri ve burada kullanılan teknolojiler üzerine bilgiler verilmiştir. Arduino aracılığıyla wifi seri alıcılar programlanarak iç mekandaki forkliftlerin konum verisi toplanmıştır. Tasarlanan yapı aktif olarak kurulmuş ve çalıştırılmıştır. Toplanan veriler ile önyüz uygulamasında ısı haritası oluşturulup raporlama yapılarak ABC analizine yeni bir teknolojik ilerleme getirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inventory management of the products on the shelves in warehouses in logistics and supply chain operations has become extremely difficult to manage due to the variety of products available today, the effects of consumers' shifted shopping habits to online platforms, and the rise in E-Commerce transaction volumes. In order to protect the efficacy of the logistics warehouses' inventory management and distribution chain, and to accelerate the flow, analyses and operational studies have been executed. In this thesis, stock management in logistic warehouses and ABC analysis, which is one of the administrative analyzes of shelves, is discussed with indoor positioning and heat map. Information on indoor positioning systems and the technologies used here is given. Location data of the forklifts in the field is collected by programming wi-fi serial receivers through Arduino. The designed structure is actively installed and operated. Using the collected data, it is aimed to bring a new technological advancement for ABC analysis by creating a heat map and reporting on the frontend application.