Üretim lojistiğinde süreç iyileştirme ve uygulaması
Process improvement in manufacturing logistics and its application
  1. Tez No: 409776
  2. Yazar: SELMAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Lojistik operasyonlar, tesisler arası ya da tesisler ile müşteriler arası taşımalarda olduğu kadar, üretim sistemleri içerisindeki iş istasyonları arasındaki taşımaların düzenlenmesi açısından da işletmeler için kritik önem taşımaktadır. Üretim sistemleri içerisindeki taşımada, tesisler arası ya da tesis müşteri arası lojistik sistemlerindeki müşterinin yerini, bir sonraki iş istasyonları, talep tahminlerinin ya da siparişlerin yerini ise üretim planı almaktadır. Üretim sistemleri içerisindeki tedarik zincirini, iş istasyonları arasındaki ilişkiler şekillendirmektedir. Depo yönetim sistemlerindeki fonksiyonel alanların tasarımı ve ürünlerin ilgili fonksiyonel alanlara atanması, üretim lojistiği için de önem arz etmektedir. Bu önem dahilinde mevcut çalışmada, beyaz eşya üreticisi bir firmanın belirli iş istasyonları arasındaki ürün akışları analiz edilmiştir. Uygun malzeme akışlarının belirlenmesi, ürünlerin karakteristik özelliklerine uygun malzeme akışlarına atanması, uygun taşıma araçlarının ve miktarlarının belirlenmesi gibi amaçlar dahilinde çok amaçlı bir doğrusal olmayan matematiksel model geliştirilmiştir. Malzeme akışlarının karakteristik özelliklerinin analiz edilmesi için ABC/XYZ Analizleri'nden ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP)' den, matematiksel modelin çözüme kavuşturulması için ise Bulanık Çok Amaçlı Karar Verme (ÇAKV) tekniklerinden Sakawa ve Nishizaki Etkileşimli Bulanık Çok Amaçlı Yaklaşımı' ndan faydalanılmıştır. Matematiksel model, GAMS yazılımı kullanılarak çözüme kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Logistics operations in a manufacturing system have critic importance just like for the trasportations betwee facilities or facility and customers. Working stations are the customers of each others and the production plan is the order in a manufacturing logistics system. The design of the functional areas and assignment of the goods to the related fuctional areas in the warehouse management system (WMS) are also critic activities for the manufacturing logistics systems. With an eye to this importance, material flows between some of the working stations of a household appliance company were analyzed. A multi objective non-linear mathematical optimization model was generated to determine the suitable material flows for the goods, to assign the goods to the suitable material flows and to determine the number and the types of the material handling devices for the manufacturing system. ABC/XYZ Analyses and Analytical Hierarchy Process (AHP) were applied to determine the characteristics of the goods for the material flows. The mathematical model was solved by the Sakawa and Nishizaki Fuzzy Multi Objective Approach and GAMS software was used.