Kolorektal kanser cerrahisinin postoperatif ilk 30 günlük komplikasyon ve mortalite tahmininde sistemik inflamasyon belirteçleri ve skorlama sistemlerinin prognostik değeri: Retrospektif kesitsel analiz
Prognostic value of systemic inflammatory markers and scoring systems in colorectal cancer surgery for postoperative first 30-day complication and mortality prediction:retrospective cross-sectional study
- Tez No: 797576
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde kolorektal kanser nedeni ile küratif cerrahi yapılan hastaların postoperatif erken dönem (ilk 30 gün) komplikasyon ve mortalite sonuçlarını öngörmede, preopetif sistemik inflamatuar belirteçlerinin ve inflamasyon/nütrisyon skorlama sistemlerinin prognostik değerini ölçmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 -Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda kolorektal kanser nedeni ile cerrahi olarak tedavi edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak hastane veri tabanı kullanılarak incelendi. Belirlenen tarih aralığında kolon ve rektum kanseri nedeni ile açık ve laparoskopik cerrahi yapılan 18 yaşından büyük tüm hastalar dahil edilmek üzere incelendi. Çalışma, retrospektif tek kollu kesitsel çalışma olarak dizayn edildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan kolorektal kanser nedeni ile elektif cerrahi yapılan tüm hastalar hastane veri tabanında bulunarak istatistiksel analiz için kaydedildi. Hastaların demografik özellikleri, preoperatif hemogram ve biyokimya değerleri, operasyon özellikleri, postoperatif tümör patolojileri ve hastalık evreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 65,93 [60 yaş altı: 91(%38) hasta; 60 yaş üstü 186 (%62) hasta] olan 114'ü (%38) kadın, 186'sı (%62) erkek toplam 300 hasta dahil edildi. Çıkan kolon/çekum tümörü olan 125 (%41.7) hastaya sağ hemikolektomi [125 (%41.7)]; sol yerleşimli tümörü olan toplam 175 (%58.3) hastaya 64 (%21.3) aşağı anterior rezeksiyon, 29 (%9.6) anterior rezeksiyon, 35 (%11.7) sol hemikolektomi ve 47 (%15.7) abdominoperineal rezeksiyon ameliyatı yapıldı. Postoperatif ilk 30 günlük sağ kalımın öngörülmesinde, prognostik parametrelerin tek değişkenli Cox regresyon analizinde yaş ve cinsiyette anlamlı farklı bulunmadı. Hastalık evresi, nötrofil-lenfosit, platalet-lenfosit oranı ve lenfosit- monosit oranının ilk 30 günlük sağ kalıma etkisi olmadığı görüldü. Yine tek değişkenli Cox regresyon analizlerinde ilk 30 günlük sağ kalım üzerinde neoadjuvan kemoradyoterapinin, Sistemik İnflamasyon Skoru, Modifiye Glasgow Prognostik Skor, Naples Prognostik Skoru ve Prognostik Nütrisyon İndeksi skorlarının anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Sonuç: Kolorektal kanser nedeni ile küratif cerrahi planlanan hastalar preoperatif dönemde değerlendirilirken nütrisyonel ve immün statüsünü göz önüne almak, inflamatuar riskini belirlemek önemlidir. Yüksek risk skoruna sahip hastaların postoperatif süreçlerinin ve prognozunun kötü seyredebileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to measure the prognostic value of preoperative systemic inflammatory markers and inflammation/nutrition scoring systems in predicting the postoperative early period (first 30 days) complication and mortality outcomes of patients who underwent curative surgery for colorectal cancer in our clinic. Materials and Methods: The records of patients who were surgically treated for colorectal cancer between January 2015 and December 2022 in Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital, Department of General Surgery were retrospectively analyzed using the hospital database. All patients older than 18 years of age who underwent open and laparoscopic surgery for colon and rectal cancer within the specified date range were included. The study was designed as a retrospective single-arm cross-sectional study. All patients undergoing elective surgery for colorectal cancer who met the inclusion criteria were retracted from the hospital database and recorded for statistical analysis. Demographic characteristics of the patients, preoperative hemogram and biochemical values, operation characteristics, postoperative tumor pathologies and disease stages were recorded. Results: The mean age of the study was 65.93 [under 60 years: 91 (38%) patients; A total of 300 patients (186 (62%) patients over 60 years of age], 114 (38%) women and 186 (62%) men, were included. Right hemicolectomy [125 (41.7%)] in 125 (41.7%) patients with ascending colon/cecum tumor; 64 (21.3%) lower anterior resection, 29 (9.6%) anterior resection, 35 (11.7%) left hemicolectomy and 47 (15.7%) abdominoperineal resection were performed in 175 (58.3%) patients with left-sided tumor. In the prediction of postoperative first 30-day survival, univariate Cox regression analysis of prognostic parameters did not show significant differences in age and gender. It was observed that disease stage, neutrophil- lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio and lymphocyte-monocyte ratio had no effect on the first 30 days of survival. Again, in univariate Cox regression analyzes, it was observed that neoadjuvantchemoradiotherapy, Systemic Inflammation Score, Modified Glasgow Prognostic Score, Naples Prognostik Score and Prognostic Nutritional Index had a significant effect on the first 30-day survival. Conclusion: It is important to consider the nutritional and immune status and to determine the inflammatory risk when evaluating patients who are planned for curative surgery due to colorectal cancer in the preoperative period. It should be kept in mind that the postoperative processes and prognosis of patients with high risk scores may be poor.