Yoğun bakım hastalarında ağız kuruluğu ve susuzluk hissini azaltma girişiminin etkinliğinin incelenmesi
The effectiveness of the initiative to reduce dry mouth and thirst in intensive care patients
  1. Tez No: 797588
  2. Yazar: SEMİNE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, yoğun bakım hastalarında ağız kuruluğu ve susuzluk hissini azaltmada soğuk su spreyi, swap ile soğuk su uygulaması ve mentollü nemlendirici uygulamasının birlikte kullanılmasından oluşan bakım girişiminin etkinliğini incelemek amacı ile, yarı deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini, bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar, örneklemini ise 104 hasta (52 deney, 52 kontrol) oluşturdu. Deney grubundaki hastalara, soğuk su spreyi, swap ile soğuk su uygulaması ve mentollü nemlendirici uygulamasının birlikte kullanılmasından oluşan bakım girişimi uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise rutin tedavi ve bakım uygulandı. Araştırma verileri, Yapılandırılmış Hasta Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test, Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalası, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi Formu ( Acute Physiology and Chronic Healty Evoluation), Susuzluk Şiddeti Değerlendirme Skalası, Susuzluk Sıkıntısı Değerlendirme Skalası ve Eilers Ağız Değerlendirme Rehberi ile toplandı. Araştırmada elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye ) programı kullanıldı. Uygulama öncesine göre uygulama sonrası, hem 1.gün hem de 2. gün ağız kuruluğu puan ortalama farkları karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Buna karşın, hem 1. gün hem de 2.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a quasi-experimental study to examine the effectiveness of a care intervention consisting of cold water spray, cold water application via swap and menthol moisturizer application in reducing mouth dryness and thirst in intensive care patients. The population of the study consisted of patients hospitalized in the intensive care unit of a university hospital, and the sample consisted of 104 patients (52 experiment, 52 control). The patients in the experimental group were treated with a care intervention consisting of cold water spray, cold water application via swap, and menthol moisturizer application together. The patients in the control group received routine treatment and care. Research data were collected using the Structured Patient Information Form, Standardized Mini-Mental Test, Richmond Agitation Sedation Scale, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation Form, Thirst Severity Assessment Scale, Thirst Distress Assessment Scale, and Eilers Oral Assessment Guide. . SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used to evaluate the findings obtained in the study. No statistically significant difference was found between the groups when the mean dry mouth score differences on both the 1st and 2nd days were compared from pre-application to after the application (p>0,05).