Short-term forecast for Turkey's electricity demand DNN VS LSTM
Türkiye'nin kısa vadeli elektrik talep tahmini DNN VS LSTM
  1. Tez No: 797587
  2. Yazar: BERK DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KİRKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma yapay zeka algoritmaları kullanarak Türkiye'nin kısa vadeli elektrik talebini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Elektrik sistemleri karmaşık yapılardır; bu nedenle, tahmin için birçok ayrıntı dikkate alınmalıdır. Elektrik talep tahmini, iklim, takvim etkisi (tatiller, haftanın günü vb.), demografik veriler ve ekonomik veriler gibi birçok koşula bağlıdır. Türkiye, nispeten büyük ve kalabalık bir ülkedir ve nüfus dağılımı bazı bölgelerde yoğunlaşmış olup, iklim koşulları, nüfus ağırlıklı meteorolojik veriler bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Geleceği tahmin etmek zorlu bir iştir makine öğrenimi, verilerdeki kalıpları belirleyip analiz ederek sistemlerin nasıl davrandığını anlamamıza yardımcı olabilir. Bu çalışmada iki gelişmiş yapay sinir ağı modeli uygulandı: bir derin sinir ağı (DNN) modeli ve yığılmış (derin) uzun kısa süreli bellek (LSTM) modeli. Bu modellerin çıktıları olarak saatlik elektrik tüketim tahminleri elde edildi ve gerçek verilerle karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma için ortalama kare hatası (MSE), ortalama mutlak hata (MAE) ve ortalama mutlak hata yüzdesi (MAPE) metrikleri kullanıldı. DNN modelinin yığın LSTM modelinden daha doğru tahmin ettiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to estimate Turkey's short-term electricity demand using artificial intelligence algorithms. Electrical systems are complex structures; therefore, many details must be considered for the prediction. Electricity demand forecasting depends on many conditions such as climate, calendar effect ( holidays, day of the week, etc.), demographic data, and economic data. Turkey is a relatively large and crowded country, whose population distribution is concentrated in some regions and climatic conditions,population-weighted meteorological data were used as independent variables. Predicting the future is challenging machine learning can help us understand how systems behave by identifying and analyzing patterns in data. Two advanced artificial neural network models were deployed in this study: a deep neural network (DNN) model, and stacked (deep) long short-term memory (LSTM) model. Their outputs provided estimates of hourly electricity consumption compared with the actual data. For this comparison, mean square error (MSE), mean absolute error (MAE), and mean absolute percentage error (MAPE) metrics were used. It was observed that the DNN model predicted more accurately than the stacked LSTM model.