Durabilite ortamlarında kürlenen pirinç kabuğu külü katkılı harçların termal ve porozite özelliklerinin araştırılması
Investigation of thermal and porosity properties of cement mortars with rice husk ash additive cured in durabil medium
  1. Tez No: 797592
  2. Yazar: ASADULLAH ZAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SOLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, tarımsal atık malzemesi olan Pirinç kabuğu külü, çimento yerine ağırlıkça %0, %2, %4, %6, %8, %10, ve %15 oranlarda kullanılarak toplam 7 farklı bileşime sahip harç numunesi üretilmiştir. Üretilen harç numuneleri üzerinde 28, 56 ve 90 günlük kür süreleri ile su, deniz suyu, %3NaCl ve %7NaCl'lı çözelti kür ortamları kullanılarak üretilen harç numunelerine dayanım ve dayanıklılık deneyleri uygulanmıştır. Bu deneyler basınç dayanımı, eğilme dayanımı, termal iletkenlik katsayısı ölçümü, porozite (kılcallık su emme), karbonatlaşma tayini, ve yangına dayanıklılık deneyleridir. Çalışmada ayrıca 56 günlük kür sonunda donma-çözülme ve ultrasonik hız tayini deneyleri de yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılan bütün karışımlarda su/bağlayıcı oranı 0.50 oranında sabit tutulmuştur. Üretilen harç numunelerine ait sonuçlar değerlendirildiğinde %8 Pirinç kabuğu külü ikameli harçların daha yüksek dayanım ve dayanıklılık sonuçları verdiği tespit edilmiştir. Kılcal su emme deney sonuçlarından; Pirinç kabuğu külü katkı oranı artıkça, kapılar su emme değerlerinin zamanla artığı ölçülmüştür. En düşük termal iletkenlik katsayısı Pirinç kabuğu külü katkısız numuneler için su ortamında 0.79 W/m.K, en yüksek termal iletkenlik katsayısı ise %3NaCl çözelti ortamında kürlenen numunelerden 2,07 W/m.K olarak tespit edilmiştir. En düşük termal iletkenlik katsayısı Pirinç kabuğu külü katkılı numuneler için deniz suyu ortamında, %15 katkı oranı için 1.51 W/m.K iken, en yüksek ölçüm normal su ortamında kürlenen %15 katkılı numunelerden 2.04 W/m.K olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a total of 7 different composition mortar samples were produced by using Rice husk ash, which is an agricultural waste material, by weight of 0%, 2%, 4%, 6%, 8%, 10%, and 15% instead of cement. Strength and durability tests were applied to the mortar samples produced by using water, sea water, solution curing medium with 3% NaCl and 7% NaCl with curing times of 28, 56 and 90 days on the produced mortar samples. These tests are Compressive strength, Flexural strength, Thermal conductivity coefficient measurement, Porosity (capillary water absorption), carbonation determination, and fire resistance tests. In the study, freeze-thaw and ultrasonic velocity determination experiments were also carried out after 56 days of cure. The water/binder ratio was kept constant at the rate of 0.50 in all mixtures used in experimental studies. When the results of the produced mortar samples were evaluated, it was determined that the 8% Rice husk ash substituted mortars gave higher strength and durability results. From the capillary water absorption test results; By increasing the amount of rice husk ash additive ratio, the capillary water absorption values increase over time. The lowest thermal conductivity coefficient was determined as 0.79 W/m.K cured in water medium for samples without the rice husk ash, and the highest thermal conductivity coefficient was determined as 2.07 W/m.K for samples cured in 3% NaCl solution medium. The lowest thermal conductivity coefficient was determined as 1.51 W/m.K for 15% additive rate in seawater environment for samples with rice husk ash, while the highest measurement was determined as 2.04 W/m.K in samples which contain 15% rice husk ash cured in normal water environment.