Doğal zeolit ve bazalt lifi içeren hafif geopolimer betonların mekanik ve durabilite özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical and durability properties of lightweight geopolymer concrete containing natural zeolite and basalt fiber
  1. Tez No: 993594
  2. Yazar: GİZEM KORKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, agrega olarak %100 genişletilmiş perlit (GP) ve takviye olarak bazalt lif (BL) içeren hafif alkali ile aktive edilmiş kompozitlerin (HAAK) geliştirilmesi ve performans optimizasyonunu incelemektedir. Öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (GYFC) birincil bağlayıcı olarak kullanılmış, bunun bir kısmı %0, %15 ve %30 oranlarında doğal zeolit (DZ) ile değiştirilmiştir. Aktivatör olarak sodyum silikat ve sodyum hidroksit kullanılmış ve 40 °C ve 80 °C'de 8 saat boyunca termal kürleme uygulanmıştır. Basınç ve eğilme dayanımı, gözeneklilik, su emme, emme kapasitesi ve sülfat, donma-çözülme ve yüksek sıcaklık maruziyetine karşı direnç dahil olmak üzere mekanik, fiziksel ve dayanıklılık özelliklerinin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmıştır. En iyi performans, 80 °C'de kürlenen %0 DZ–%0,6 BL karışımında elde edildi; bu karışım 15,36 MPa basınç dayanımı, 1,15 MPa eğilme dayanımı, %18,00 gözeneklilik, %16,22 su emme ve 10,47 kg/m² emme özelliğine sahipti. Bu karışım ayrıca sülfat maruziyetinden sonra sadece %27,4, 30 donma-çözülme döngüsünden sonra %20,8 ve 600 °C'ye maruz kaldıktan sonra %68,2 dayanım kaybı sergilemiştir. SEM analizi, güçlü lif-matris bağlanması ve yaygın geopolimer jel oluşumu ile yoğun bir mikro yapı olduğunu doğrulamıştır. Buna karşılık, DZ ikameli karışımlar (%15-30) daha düşük kalsiyum içeriği ve sınırlı jel gelişimi nedeniyle daha düşük performans gösterdi. Bu bulgular, yüksek reaktif GYFC, optimal lif içeriği ve yüksek kürleme sıcaklığı arasındaki sinerjinin, GP agregasının yüksek gözenekliliğine rağmen, agresif ortamlarda kullanıma uygun hafif, mekanik olarak sağlam ve dayanıklı HAAK'lerin üretimini mümkün kıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development and performance optimization of lightweight alkali-activated composites (AALCs) incorporating 100% expanded perlite (EP) as aggregate and basalt fibers (BF) as reinforcement. Ground granulated blast furnace slag (GBFS) was used as the primary binder, partially replaced by natural zeolite (NZ) at 0%, 15%, and 30%. Sodium silicate and sodium hydroxide were employed as activators, and thermal curing was applied at 40 °C and 80 °C for 8 hours. A comprehensive evaluation of mechanical, physical, and durability properties was performed, including compressive and flexural strength, porosity, water absorption, sorptivity, and resistance to sulfate, freeze–thaw, and high-temperature exposures. The optimal performance was achieved in the 0% NZ–0.6% BF mixture cured at 80 °C, which attained a compressive strength of 15.36 MPa, flexural strength of 1.15 MPa, porosity of 18.00%, water absorption of 16.22%, and sorptivity of 10.47 kg/m². This mixture also exhibited strength losses of only 27.4% after sulfate exposure, 20.8% after 30 freeze–thaw cycles, and 68.2% after exposure to 600 °C. SEM analysis confirmed a dense microstructure with strong fiber–matrix bonding and extensive geopolymer gel formation. In contrast, NZ-substituted mixtures (15–30%) showed reduced performance due to lower calcium content and limited gel development. These findings demonstrate that the synergy between highly reactive GBFS, optimal fiber content, and elevated curing temperature enables the production of lightweight, mechanically robust, and durable AALCs suitable for use in aggressive environments, despite the high porosity of the EP aggregate.