İstanbul Çatalca Binkılıç bölgesindeki oligosen yaşlı kiloluşumlarının jeokimyasal incelenmesi
Geochemical investigation of oligocene aged clayoccurrences in Catalca Binkiliç region, Istanbul
  1. Tez No: 797601
  2. Yazar: FERİDUN HACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Binkılıç Manganez yatağı Paratetis Havzası Manganez yatakları içerisinde yer alır ve Erken Oligosende oluşmuştur. Binkılıç manganez yatağı yataya yakın bir şekilde yaklaşık 1 metre kalınlığında karbonatlı ve oksitli Mn minerallerinden oluşur. Manganez cevherleşmesi siyah yeşil renkli laminalı piritli killer içinde yer alır. XRD analizleriyle Mn oksit- karbonat cevherinde manganit, kriptomelan, piroluzit, rodokrosit, kutnahorit ve Mn kalsit, rodokrosit killerde ise montmorillonit, kaolinit, pirit ve kuvars saptanmıştır. Delta ortamına ait Miyosen killerinin NTE değerleri, Mn yatağı içeren Oligosen killerinden çok daha yüksektir. Öte yandan Oligosen killeri pirit içermesine karşın Miyosen killerinde pirit gözlenmemektedir. Binkılıç yatağının ana oksit bileşenleri Paratetis Havzası Manganez Yatakları ile benzerdir ve Post-Archaean Australian Shale'e (PASS) göre fosfat ve Mn açısından belirgin bir zenginleşme gösterir. İz elementlere bakıldığında Paratetis Havzası Mangan Yatakları gibi Binkılıç yatağının da PASS a göre Co, Ni, As, Ba, ve Sr bakımından zenginleştiği görülür. Diğer yandan Binkılıç Mn Mn cevherleşmesi PASS a göre Nb, Ta, Cr, Zr, Th ve Hf gibi elementlerce oldukça fakirdir. Bu veriler mangan oksit - karbonat çökeliminin karadan kırıntının ulaşamadığı denizin sırt alanlarında oluştuğunu gösterir. PASSa göre Mn cevher nadir negatif Ce ve pozitif Eu anomalisi gösterir ve bu durum denize hidrotermal deşarşları yansıtır. Jeolojik ve jeokimyasal veriler, Binkılıç manganez yatağının Erken oligosende derin anoksik havzalar arasındaki denizaltı yükseltilerinde Mn, P, Si açısından zengin yükselen dip akıntılarla ilişkili olarak çökelmiş olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Binkılıç Manganese deposit is located within the manganese deposits of the Paratethys Basin and was formed in the Early Oligocene. The Binkılıç manganese deposit consists of approximately carbonate and oxide Mn minerals in approximately 1meter in thickness, close to horizontal. Manganese mineralization takes place in black green colored laminated clay with pyrite. By XRD analysis, manganite, cryptomelane, pyrolusite, Mn calcite, rhodochrocite and kutnahorite in Mn ores and montmorillonite, kaolinite, pyrite and quartz in the clays were determined. REE values of Miocene clays that is belonging to the delta environment are much higher than the Mn deposits – bearing Oligocene clays. On the other hand, although the Oligocene clays contain pyrite, pyrite is not observed in the Miocene clays. The main oxide components of the Binkılıç deposit are similar to the Paratethys Basin Manganese Deposits and show significant enrichment in phosphate and Mn according to the Post-Archaean Australian Shale (PASS). When we look at the trace elements, it is seen that Binkılıç deposit is enriched in terms of Co, Ni, As, Ba, and Sr according to PASS, like the Manganese Deposits of the Paratethys Basin. On the other hand, Binkılıç Mn mineralization is quite poor in elements such as Nb, Ta, Cr, Zr, Th and Hf comparing to PASS. These data show that manganese oxide - carbonate deposition occurred in the ridge areas of the sea where the detritus from the land could not reach. Mn ore shows negative Ce and positive Eu anomaly relative to PASS that reflects hydrothermal discharges to the sea. Geological and geochemical data show that the Binkılıç manganese xvi deposit was deposited in the Early Oligocene in relation to the Mn, P, Si rich upwelling currents at the shallow passage between the deep anoxic basins.