Genel anestezi ve spinal anestezi uygulanarak yapılan inguinal herni onarım ameliyatlarında inflamasyon yanıtının hücresel düzeyde değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory response at cellular level in inguinal hernia repair surgeries using general anesthesia and spinal anesthesia
  1. Tez No: 797651
  2. Yazar: KORAY ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİRGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı genel anestezi ve spinal anestezi uygulanarak inguinal herni onarım operasyonu yapılan hastaların kan örneklerinde P-selektin, ICAM-1 ve trombomodulin seviyelerini değerlendirerek anestezi türünün inflamatuar yanıt üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif gözlemsel vaka kontrol çalışması olarak planlanan araştırmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası , vücut ağırlığı 45 kgdan fazla olan, ASA 1-2 ve inguinal herni onarım operasyonu yapılacak 60 hasta dahil edildi. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon programı ile 2 gruba ayrıldı. Genel anestezi gurubunda intraoperatif komplikasyonlar nedeniyle (n=2), mekanik ventilasyon süresinin 30 dakikadan fazla olması nedeniyle (n=6) ve cerrahi değişiklikler nedeniyle (n=1) olmak üzere toplam 9 hasta; spinal anestezi grubunda intraoperatif komplikasyonlar nedeyle (n=3) ve cerrahi değişiklikler nedeniyle (n=5) olmak üzere toplam 8 hasta çalışma dışı bırakıldı. Genel anestezi uygulanan hastalar Grup G (n=21); spinal anestezi uygulanan hastalar Grup S (n=22) olarak adlandırıldı. Genel anestezi ve spinal anestezi uygulanan hastalardan kan örnekleri, Grup G'de anestezi indüksiyonu öncesi(T1), endotrakeal entübasyon sonrası (T2), cerrahi insizyondan 15 dakika sonra(T3) ve son cilt sütürasyonundan 15 dk sonra(T4) ; Grup S' de ise spinal anestezi uygulanma öncesi(T1), spinal anestezi sonrası(T2), cerrahi insizyondan 15 dakika sonra(T3) ve son cilt süturundan 15 dk sonra(T4) alındı. BULGULAR: Hastalar demografik veriler ve klinik özellikler açısından benzerdi. Hastaların T1,2 ,3 ve 4'de ölçülen ICAM-1 değerleri, anestezi tipine göre anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0,05). Genel anestezi uygulanan hastaların farklı zamanlardaki ICAM-1 sonuçları farklılık gösterdi (p0,05). Hastaların T4'de ölçülen SELP değerleri, anestezi tipine göre anlamlı bir farklılık gösterdi (p0,05) .Spinal anestezi uygulanan hastaların farklı zamanlardaki SELP sonuçları farklılık göstermedi (p>0,05). Hastaların T1, T2, T3 ve T4'de ölçülen TM değerleri anestezi tipine göre anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0,05). SONUÇ: İnguinal herni onarım ameliyatlarında genel anestezi perioperatif dönemde plazma ICAM-1 seviyelerini artırırken, spinal anestezi erken perioperatif dönemde ICAM-1 düzeyini düşürmektedir. Genel anestezi aynı zamanda diğer bir inflamatuar belirteç olan SELP düzeylerinde de perioperatif dönemde geçici bir artışa neden olmaktadır. Tüm bu bulgular bize inguinal herni onarım ameliyatı sırasında uygulanan spinal anestezinin cerrahi sırasında oluşan inflamatuar yanıtı genel anesteziye kıyasla daha fazla engellediğini düşündürmektedir. ANAHTAR KELİMELER :Spinal anestezi,hücresel inflamasyon,inguinal herni,genel anestezi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: The aim of this study was to compare the effects of anesthesia type on inflammatory response by evaluating the levels of P-selectin, ICAM-1 and thrombomodulin in the blood samples of patients who underwent inguinal hernia repair under general anesthesia or spinal anesthesia. MATERIALS AND METHODS: Our research, which was planned as a prospective observational case control study, was carried out at the University of Health Sciences Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital. Sixty patients who were between 18-65 years old, ASA 1-2 and body weight > 45 kg that would undergo inguinal hernia repair operations were included. The patients were divided into 2 groups with a computer-assisted randomization program. In the general anesthesia group, a total of 9 patients were exluded due to intraoperative complications (n=2), mechanical ventilation time longer than 30 minutes (n=6), and surgical changes (n=1). A total of 8 patients were excluded from the study in the spinal anesthesia group; due to intraoperative complications (n=3) and surgical changes (n=5). The patients who underwent general anesthesia were named Group G (n=21) and the patients who underwent spinal anesthesia were named Group S (n=22). Blood samples from patients who underwent general anesthesia and spinal anesthesia and were divided into two groups, were obtained before anesthesia induction (T1), after endotracheal intubation (T2), 15 minutes after surgical incision (T3), and 15 minutes after the last skin suturation (T4) in Group G. In Group S, it was taken before spinal anesthesia (T1), after spinal anesthesia (T2), 15 minutes after the incision (T3) and 15 minutes after the last skin suture (T4). RESULTS: Patients were similar in terms of demographic data and clinical features. The ICAM-1 values of the patients measured at T1,T2,T3 and T4 did not differ significantly according to the anesthesia type (p>0.05). The ICAM-1 results of the patients who underwent general anesthesia at different times were different (p0.05). The SELP values of the patients measured at T4 showed a significant difference according to the anesthesia type (p0.05) .The SELP results of the patients who underwent spinal anesthesia at different times did not differ (p>0.05). The TM values of the patients measured at T1, T2, T3 and T4 did not differ significantly according to the anesthesia type (p>0.05). CONCLUSION: General anesthesia increases plasma ICAM-1 levels in the perioperative period in inguinal hernia repair surgeries, while spinal anesthesia decreases ICAM-1 levels in the early perioperative period. General anesthesia also causes a temporary increase in the levels of another inflammatory marker, SELP, in the perioperative period. All these findings suggest that spinal anesthesia applied during inguinal hernia repair surgery inhibits the inflammatory response during surgery more than general anesthesia. KEYWORDS: Spinal anesthesia, cellular inflammation, inguinal hernia, general anesthesia