Analysis and modelling the hydrological performance of reservoirs in north of Iraq
- Tez No: 797672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir bölgedeki su kaynakları, altyapıyı güçlendiren ve çeşitli amaçlarla su talebini destekleyen önemli bir yapıdır. Barajın arkasındaki rezervuarların yönetimi ve kontrolü, bu oluşumların büyük miktarda su depolayabildiği etkili bir konudur. Rezervuarlara yönelik yıl boyunca değişen akış hızları, besleyen nehir(ler)in durumuna göre genel depolamayı artırır. Yağış aynı zamanda depolama suyu birikimini de beslerken, mansap alanlarına doğru çıkış hızları ile kayıplar meydana gelebilir. ve buharlaşma oranları. Çalışma, Irak'taki üç rezervuar için etkili bir analiz oluşturmayı amaçladı; bu rezervuarlar, hava koşullarının yanı sıra yükseklik ve depolama kapasiteleri bakımından çeşitlilik gösteriyordu. Alınan rezervuarlar, Musul Barajı, Dukan Barajı ve Dibis Barajı'nın arkasında bulunan rezervuarlardı. Çalışma, her rezervuar için, rezervuarın içindeki suyun dengelenmesine katkıda bulunan, giriş ve çıkış hızları ve hava koşulları dahil olmak üzere etkili parametreleri düzenledi. Her bir rezervuar için su deposunun ve su yüzeyinin yüksekliğinin değişimini incelemek için aylık giriş hızlarına doğrusallaştırma prosedürü uygulanarak günlük giriş hızlarına dönüştürülmüştür. Her rezervuar için hacim yükseklik ilişkisi, her rezervuar için tek Surfer programı tarafından değerlendirildi. Çalışma, ilgili grafiklerde gösterilen su yüksekliğinde öngörülen değişikliği belirlemek için bu ilişkinin sonuçlarını hacimdeki günlük değişimle karıştırdı. Çalışma, suyun depolanmasındaki hacim değişikliği varyasyonunda yüksek ve düşük dalgalanmayı koruyan Musul, Dukan ve Dibis Barajları için depolama hacmi ortalama çıkışındaki değişimi göstermiştir. Çıkış hızı Musul Barajı için 400 𝑚3/s ve 500 𝑚3/s, Dukan Barajı için 150 𝑚3/s ve 200 𝑚3/s ve Dibis Barajı için 150 𝑚3/s ve 170 𝑚3/s olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The water resources in a region is important founding that strengthen the infrastructure and support the water demand for various purpose. The management and controlling on the reservoirs behind the dam is effective issue in which theses formation can storage huge amount of water. The inflow rates toward the reservoirs that varied along the year are enhance the overall storage according the state of the feeding river(s).The precipitation also feed the accumulation of storage water while the losses can be occurred by the outflow rates toward the downstream areas and the evaporation rates. The study aimed to build effective analysis for three reservoirs in Iraq, these reservoirs were varied in elevation and the storage capacity as well as their weather condition. The reservoirs taken were that located behind Mosul Dam, Dukan Dam, and Dibis Dam. For each reservoir the study arranged the effective parameters that contribute to the water balanced inside the reservoir including the inflow and outflow rates and the weather conditions. The linearization procedure was applied on the monthly inflow rates to convert them to daily inflow rates for examine the variation of the water storage and the elevation of water surface for each reservoir. The volume elevation relationship for each reservoir was evaluated for each reservoir by sing Surfer program. The study mixed of the results of these relationship with the daily change in volume to determine the predicted change in water elevation that showed in related graphs. The study showed the change in storage volume average outflow for Mosul, Dukan, and Dibis Dams that conserve high and low fluctuation in volume change variation in storage of water. For Mosul Dam the outflow rate was test in 400 𝑚3/s and 500 𝑚3/s, For Dukan dam in 150 𝑚3/s and 200 𝑚3/s, and for Dibis Dam in 150 𝑚3/s and 170 𝑚3/s.