Neorealist perspektifle türkiye ile rusya'nın dâhil olduğu uluslararası krizlere yaklaşımları: Suriye örneği
Türkiye's and russia's approaches to international crises from a neorealist perspective: the case of Syria
- Tez No: 797680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YOLCU YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türk-Rus ilişkileri bilinen tarihte birbirleriyle etkileşim kurdukları andan itibaren enteresan bir seyir izlemektedir. Tarihte farklı devlet kimlikleriyle kimi zaman aynı, kimi zaman karşı ittifaklarda yer alan bu iki unsurun ilişki seviyeleri dönemler halinde incelenmelidir. Ayrıca farklı coğrafi alanlarda her iki unsurun diğer devletlerle ve etnik ya da dini birimlerle kurduğu ilişki yanında politik tercihleri de değişmektedir. Ortadoğu coğrafyası da bu alanlardan birisi olduğundan, Türk-Rus unsurlarının birbirleriyle etkileşimlerinde yöneldikleri ülkelere göre değişen amaçları bulunmaktadır. Bu bağlamda Suriye konusu önem kazanmaktadır. Uluslararası sistemdeki konumları üzerinden devletlerin tercihleri ve dönemlere göre politikaları farklılaşmaktadır. Bu çalışmada Türk-Rus ilişkilerinde bir kırılma noktası olarak ortaya çıkan Suriye konusunda 1957 yılında neredeyse iki ülkeyi savaşa sokacak süreç ile 2011 Arap Baharı sonrasında her iki ülkenin değişen tutumlarına dair süreç ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmada teorik altyapıyı Neorealizm oluşturmaktadır. Bu bağlamda uluslararası sistem üzerinden mevcut kriz dönemlerinde iki ülke ilişkileri ve çözümsüz sorunların çözümüne yönelik farklı bir yaklaşım sergilenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Türk-Rus ilişkilerinde Suriye politikalarının etkisi ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Çalışma ayrıca ikili ilişkilerdeki uluslararası sistemin etkisini de göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish-Russian relations have been following an interesting course since the moment they interacted with each other in known history. The relationship levels of these two elements, which are sometimes the same with different state identities in history, and sometimes in opposing alliances, should be examined in periods. In addition, in different geographical areas, the political preferences of both elements change as well as the relationship they show with other states and ethnic or religious units. Since the geography of the Middle East is one of these areas, Turkish-Russian elements have varying goals in their interactions with each other according to the countries they are directed towards. In this context, the issue of Syria gains importance. Through their position in the international system, the preferences of the states and their policies differ according to the periods. In this study, the process that almost brought the two countries into the war in 1957 about Syria, which appeared as a breaking point in Turkish-Russian relations, and the process regarding the changing attitudes of both countries after the 2011 Arab Spring were tried to be discussed. Neorealism constitutes the theoretical background in the study. In this context, the international system, the relations of the two countries in times of crisis and other unsolvable problems in the world have been tried to be showed for a different approach. In this study, the impact of Syrian policies on Turkish-Russian relations is tried to be revealed. The study also aims to prove the impact of the international system on bilateral relations.