Impact of urban street design on driver perception and behavior: A research for safe mobility in the context of Gestalt principles
Kentsel sokak tasarımının sürücü algı ve davranışı üzerindeki etkisi: Gestalt ilkeleri bağlamında güvenli hareketlilik araştırması
- Tez No: 797713
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kentsel hareketlilik sürekli olarak artarken, güvenli ve sürdürülebilir hareketlilik ihtiyaçlarını karşılamak bugünün şehirlerinin karşı karşıya olduğu önemli bir zorluktur. Çoğu hareketlilik ihtiyacı kentsel sokaklarda karşılandığı ve farklı kullanıcılar arasındaki etkileşimlerin merkezi olarak hizmet verdikleri için sokakları güvenli hale getirmek önemli bir konudur. Güvenli sokak alanı, çeşitli unsurlar tarafından etkilenen ve çeşitli disiplinler ve meslekler tarafından ele alınan bir kavramdır. Bunlardan biri, şehirde yaşam kalitesini artırma fikirlerini içeren, sürdürülebilir bir kentsel çevre oluşturma, şehre karakter ve özgünlük kazandırma, eşit ve güvenli bir şekilde basit erişim ve dolaşım sağlama ve şehirde sosyal aidiyet duygusunu artırma fikirlerini kapsayan kentsel tasarımdır. 20. yüzyılın ilk yarısında kentsel estetiğe odaklanan kentsel tasarım, günümüzde şehirde yaşam kalitesini artırmanın ilkelerini ortaya koyan bir kavram olarak kabul edilir ve aynı zamanda yaşam kalitesini etkileyen güvenli sokak alanı faktörünü de içerir. Bu çalışma, yapısal olarak güvenli sokak alanı kavramına odaklanmaktadır. Önemli olan soru, sokak ortamının yerleşim düzeninin, diğer kullanıcıların güvenliğini etkileyen sokak alanı kullanıcılarından biri olarak sürücülerin farkındalığını artıracak şekilde revize edilerek kullanıcılar arasında oluşabilecek olası güvenlik sorunlarının nasıl azaltılacağıdır. Bu bağlamda, iki husus önemli bir rol oynamaktadır: güvenli hareketlilik ve kendi kendini açıklayan özellikler. Güvenli hareketlilik, potansiyel olarak tehlikeli karşılaşmaların ortadan kaldırılması anlamına gelir. Kendini açıklama özelliği, sokak kullanıcılarının beklentilerini karşılamayı ifade eder. Bu bağlamda, bu tezin amacı, güvenli hareketliliği sağlayan ve sürücü algı ve davranışını etkileyen kentsel sokak tasarımına ilişkin faktörlerin Gestalt algı ilkeleri bağlamında daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Urban mobility is constantly on the increase, and meeting mobility demands in a safe and sustainable way is a major challenge that faces today's cities. Most mobility needs are met at urban streets and making streets safe is an important issue since streets serve as a hub for interactions between different users. Safe street space is a concept influenced by a variety of elements and tackled by a variety of disciplines and professions. One of them is urban design, which encompasses the ideas of improving the quality of life in the city, establishing a sustainable urban environment, giving the city character and authenticity, allowing simple access and circulation in an equitable and safe manner, and enhancing the sense of social belonging in the city. Although urban design mainly concentrated on urban aesthetics in the first half of the 20th century, now it is recognized as a concept that puts forth the principles of raising the quality of life in the city, which also comprises safe street space as a factor influencing the quality of life. This study focuses on the concept of a structurally safe street space. The important question is how to reduce the possible safety problems that may occur among users by revising the layout of the street environment, in a way that increases the awareness of drivers as one of the users of street space that affects the safety of other users. In this regard, two aspects play an important role: safe mobility and self-explanatory features. Safe mobility refers to be eliminated of potentially dangerous encounters. The self-explanatory feature refers to meeting the expectations of street users. In this context, the aim of this thesis is to provide a better understanding of the factors related to urban street design that ensures safe mobility and affect driver perception and behavior in the context of Gestalt perception principles.