Histerektomi olgularında paratubal ve morgagni kistlerinin saptanma oranları
Detection rate of paratubal and morgagni cyst in hysterectomy cases
  1. Tez No: 797729
  2. Yazar: GÜLCAN KOCAOĞLU DAULETKAZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Kadınlarda sık görülen ancak klinik pratikte preoperatif tanı zorluğu ve malignite insidansının düşük olması nedenleriyle önemsenmeyen paratubal kist ve Morgagni kisti embriyonik kalıntılarının hangi hastalarda daha sık olabileceğini, hangi durumlarla birliktelik gösterebileceğini ve bu durumların klinik pratiğe faydası araştırıldı. Yöntemler: Bu retrospektif tez çalışması, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ağustos 2006 - Şubat 2016 tarihleri arasında abdominal ve vajinal histerektomi, histerektomi ile salpenjektomi, histerektomi ile uni veya bilateral salpingooferektomi yapılmış olan toplam 1285 olgu incelendi. Hastaların %6,6'sında (n=85) Morgagni kisti, %21,2'sinde (n=272) paratubal kist saptandı. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS versiyon 22.0 yazılımı ile yapıldı. Bulgular: Paratubal kisti ve Morgagni kisti bulunan hastaların premenapozal olma sıklığı %63,6 (n=227), postmenapozal olma sıklığı %36,4 (n=130) idi. Postmenapozal dönemdeki Morgagni kisti insidansı paratubal kist insidansına göre daha az olduğu bulundu (p=0,04). Endometrial hiperplazisi olan hastalarda paratubal kistlerin görülme sıklığı olmayanlara göre anlamı derecede daha fazla tespit edildi (p=0,007). Myom varlığında paratubal kist görülmesinde istatiksel olarak anlamlı artış izlendi (p=0,013). Myom varlığında Morgagni kisti görülmesinde istatiksel olarak anlamlı artış izlendi (p=0,016).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Paratubal cysts and cysts of Morgagni are conditions commonly seen in women but, due to diffuculty in diagnosing them pre-operatively and their low insidence of malignant transformation, they are frequently overlooked. The purpose of this study is to find out in what conditions are the embriyonic derivatives of paratubal cysts and cysts of Morgagni more commonly seen, what conditions they may coexist, and how these conditions be useful for clinical practice. Methods: This retrospective study was done using data collected at the Ankara Atatürk Education and Research Hospital's Department of Obstetrics and Gynocology from August 2006 up to February 2016. A total of 1285 patients were selected, whom had either undergone abdominal and transvaginal histerectomy alone, histerectomy with salpingectomy, or histerectomy with unilateral or bilateral salpingooferektomy. 6,6%(n=85) of the patients had cysts of Morgagni, 21,2%(n=272) had paratubal cysts. Statistical analysis fort he data collected was done using the IBM SPSS (22.0 version) program. Results: The prevalence of paratubal cysts and cysts of Morgagni in premenopausal patiens was 63,6% (n=227), while that in postmenopausal patients was 36,4%(n=130). The incidence of cysts of Morgagni compered to that of paratubal cysts, during the postmenopausal period, was fond to be lower (p=0,04). The incidence of paratubal cysts were found significally increased in patients with endometrial hyperplasia (p=0,007). Paratubal cysts were observed significally increased in the presence of uterin fibroids (p = 0,013). Morgagni cysts were significally increased in the presence of uterin fibroids (p = 0,016).