Denunciation of humanity: A posthumanist reading of Jonathan Swift's Gulliver's travels
İnsanlığın feshi: Jonathan Swift'in Gulliver'in Gezileri adlı eserinin posthümanist bir okuması
  1. Tez No: 797730
  2. Yazar: VOLKAN TÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hümanizmin yetersizliğine bir tepki olarak ortaya çıkmış olan Posthümanizm, temel olarak, hümanist düşüncenin zaaf gösteren yanlış değerlerini eleştirir. Posthümanizm kuramının bünyesinde gelişmiş olan eleştirel posthümanizm, teknolojik inceleme yerine söylem incelemesi üzerine yoğunlaşmıştır. Posthümanist kuram, insan-merkezcilik ve türcülük kavramlarını reddetmektedir. İnsanın merkezde olduğu Batı düşüncesi ve uygulamaları kuramın eleştiri odağını oluşturmaktadır. Kuramda, özellikle, dil ve akıl kapasitelerinin insana özgü olmadığı öne sürülür ve bu öğelerin insan tarafından insan dışı hayata hükmetmek için kullanılması eleştirilir. Bu bağlamda, bu tez Gulliver'in Gezileri adlı eseri eleştirel posthümanist kurama göre inceler ve eserin insan bedeni ve mantığına dışarıdan bakıp onu yeniden inşa ederek, 18. yüzyıl gibi erken bir dönemde bir posthümanist bakış açısının öncüsü sayılabilecek yaklaşımlar sergilediğini öne sürer. Anahtar Sözcükler Posthümanizm, eleştirel posthümanizm, insan dışı, dil, akıl, Jonathan Swift, Gulliver'in Gezileri
Özet (Çeviri)
Posthumanism is a theory that has been put forward as a reaction to the failing aspects of humanism. It is basically a response to the alleged shortcomings of the humanist thought. Critical posthumanism focuses on the critical discourses rather than technological aspects of posthumanism. The theory is anti-anthropocentric, and is against speciesism. It criticizes the humanist ideology by rejecting the notion of the human as the focal point in Western thought and practices. It rejects the humanist idea that language and reason are human-specific characteristics, and it asserts that these two characteristics are utilized in order for the human to dominate the nonhuman. In this context, this thesis analyzes Gulliver's Travels from the perspective of the posthumanist theory, and aims to exhibit how the work presages posthumanism as early as in the eighteenth-century by deconstructing and defamilarizing human bodies and reason. Keywords Posthumanism, critical posthumanism, nonhuman, language, reason, Jonathan Swift, Gulliver's Travels