Elektrikle uyarılan kobay ve fare sol atriyumu ve sıçan diyaframı üzerine kalsitonin etkileri
The Effects of calcitonin on electrically induced Guinea-pig and mouse left-atria and rat-diaphram preparation
- Tez No: 79780
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BARLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
38 ÖZET Bu çalışmada; somon balığı kalsitonininin ampul şekli (Miacalcic, Sandoz; daha sonra Novartis), bunun solventi ve toz şeklinin, kobay ve fare sol atriumu ile sıçan frenik sinir - diyafram preparatında elektriksel olarak oluşturulan kasılmalar üzerine olası etkileri ve varsa altta yatan mekanizmalar araştırılmıştır. Sol atriumlar, 1 Hz frekansında, 2 msn devam süreli pulslarla, 2 x eşik voltaj şiddetinde uyarılmıştır. Sıçan diyaframı ise, kasa uygulanan 0.1 Hz frekanslı 5 msn devam süreli, 2 x eşik voltaj şiddetindeki pulslarla direkt olarak ve frenik sinire uygulanan 0.1 Hz frekanslı, 1 msn devam süreli, 2 x eşik voltaj şiddetindeki pulslarla indirekt olarak uyarılmıştır. Sol atriumlarda, 0.25 ile 4 ug/ml doz aralığında, logaritmik artan miktarlarda, 2 dakika ara ile kümülatif olarak uygulanan kalsitonin ve bu konsantrasyonların karşılığı solvent (0.0125-0.2 ml), kontraktilitede doza bağımlı negatif inotropik etkiler oluştururken, toz kalsitonin önemli bir değişme yapmamıştır. Solventin bu bakımdan daha etkili olması (anlamlı olmasa bile), kalsitoninin kontraktilite üzerine olan gerçek etkisinin39 solvent tarafından maskelendiğini ima etmektedir. Teofilin (0.5 ıtıM), atropin (2 jig/ml) ve metilen mavisi (2 p.g/ml) ile ön tedavi solventin etkisini değiştirmezken, ampul kalsitoninin etkisini, anlamsız da olsa, antagonize etmiştir. Verapamil (0.5 jxg/ml) ise, hem solventin, hem de ampul kalsitoninin negatif inotropik etkisini potansiyelize etmiştir. Bu bulgular, indirekt olarak, kalsitoninin miyokard hücresi içine Ca2+ girişini artırdığının kanıtı olarak değerlendirilmiştir. Özellikle, 2 ve 4 [J.g/ml kalsitonin düzeylerinde, uygulamadan hemen sonra geçici pozitif inotropik bir etkinin görülmesi bu görüşü destekler niteliktedir. Burada, pozitif inotropik bir etkinin, solventin negatif inotropik etkisi ile maskelendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY In this study, the possible effects of ampoule and powder forms of Salmon calcitonin (Miacalcic, Novartis- formerly Sandoz) and the solvent of ampoule forms on electrically induced contractions in guinea-pig and mouse left atria and rat phrenic nerve-diaphragm preparation and the underlying mechanisms, if any, were investigated. Left atria were stimulated in a frequency of 1Hz with pulses (2 x threshold voltage) of 2 msec duration. Rat diaphragm were, however, contracted either directly in frequency of 0.1 Hz with pulses (2 x threshold voltage) of 5 msec duration or indirectly again in a frequency of 0.1 Hz with pulses (2 x threshold voltage) of 0.1 msec duration. Ampoule calcitonin and its solvent in equivalent size to calcitonin concentrations (0.0125-0.2 ml) applied every two minutes cumulatively within the 0.25-4 mcg/ml dose range in logarithmically increasing amounts caused dose dependent negative inotropic effects on contractility. However, powder form of calcitonin did not make a significant change. Eventhough it is not important significantly, this shows42 that the real effect of calcitonin on contractility was masked by the solvent. While pretreatment with theophylline (0.5 mM), atropine (2 mcg/ml) and methylene blue (2 mcg/ml) did not change the effect of solvent, theophylline antagonises the effect of ampoule calcitonin significantly but others nonsignif icantly. Verapamil (0.5 mcg/ml) potantiated the negative inotropic effect of solvent and ampoule calcitonin. These findings were considered as proofs of an increase of Ca2+ influx to myocardial cells induced by calcitonin indirectly. In particular, the temporary positive inotropic effect seen immediately after 2 and 4 mcg/ml calcitonin application has supported this idea. Here again, it has been thought that the positive inotropic effect was masked by the negative inotropic effect of the solvent. The results obtained from mouse and guinea- pig left atrium have shown that mice were more sensitive to the negative inotropic effect of calcitonin (p< 0.05 in 0.25, 0.5 and 1 mcg/ml). The data obtained in this study were similar to rat left atria (Küçükhüseyin et al., 1994), but they were not parallel with the positive inotropic effect of calcitonin within 0.5-16 mcg/ml dose range in spontaneously pumping frog ventricles (Küçükhüseyin et al., 1993). The results undermine a species difference in this effect of calcitonin.43 Ampoule form of calcitonin within 1-8 mcg/ml dose range caused a dose dependent decrease on contraction induced by direct muscular stimuli.