Diabetik sıçanlarda böbrek yapı ve fonksiyonu üzerine aminoguanidinin etkisi
Aminoguanidine effects on kidney structure and function in diabetic rats
- Tez No: 79779
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BEKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
41 ÖZET İleri glikasyon ürünleri, glikoz ile doku proteinlerinin non enzimatik modifikasyonu ile oluşur ve proteinlerin fonksiyonlarını bozar. Bu protein modifikasyonlarının diabet, yaşlanma gibi hastalıkların patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. Nükleofilik bir bileşik olan aminoguanidinin glikasyon reaksiyonlarına bağlı doku hasarını engellediği ileri sürülmüştür. Glomerul bazal membranda mevcut Heparan Sülfatın, glomerulun proteine geçirgenliğini engellediği bilinmektedir. Çalışmamızda diabetik sıçanlarda, idrar Heparan Sülfat düzeylerini ölçerek, proteinüri ile ilişkisini saptamaya çalıştık. Diabet oluşumu, hem proteinüriyi hem idrarla heparan sülfat atılımını arttırdı. Ancak aminoguanidin uygulaması diabete bağlı proteinüriyi düzeltmez iken, idrar HS düzeylerini normale çekti. Ûte yandan, diabetik sıçanlarda böbrek tübülüslerinde etkin bir fonksiyona sahip Na+K* ATPaz aktivitesinin ~%50 inhibe olduğunu saptadık. Bu enzim aktivitesinin oksidan strese hassas olduğu in vivo ve in vitro çalışmalarda gösterilmiştir. Nitekim diabetik böbreklerde MDA ve protein karbonil düzeylerinde artış bulmamız, diabette bir oksidan stresin varlığını göstermektedir. Aminoguanidin uygulaması, glikasyon reaksiyonlarını engelleyerek, oksidan stresi ve enzim inhibisyonunu ortadan kaldırdı. Sonuçta aminoguanidin uygulamasının diabete bağlı böbrek fonksiyonundaki bozulmayı, kısmen düzeltebildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Advanced glycation end products ( AGEs ) are produced by a process involving nonenzymatic modification of tissue proteins by glucose in vivo. The modification of long-lived proteins with AGEs has been hypothesized to contribute to the development of pathologies associated with diabetes mellitus and aging. The presence of proteoglycans, especially heparan sulfate proteoglycan (HSPG) in glomerular basement membrane (GBM) is concidered to be essential for the integrity of the glomerular charge selective barrier due to properties of electrostatic repultion. In this study, we investigated the loss of heperan sulfate (HS) in GBM by measuring urine HS levels. We found a corelation between the increment in the urine HS and proteinuria in diabetic rats. Nucleophilic compound, aminoguanidine (AG) was shown to be a potent inhibitor of glucose-mediated tissue damage. AG treatment to the diabetic rats did not improve diabetes-induced proteinuria but HS output in urine returned to normal levels. Na+K*ATP ase, located at the renal tubular epithelial cells, provides the driving force for reabsorbtion of ions and nutritions. In our study. Experimental diabetes gave rise to a 50 % inhibition of enzyme activity. Oxidant-induced inactivation of this enzyme has been demonstrated in several tissues. As a matter of fact, the increment in MDA and protein carbonyl levels in kidney showed that oxidative stress may playe a important role in diabetes mellitus. AG treatment supressed diabetes-induced oxidative stress and enzyme inhibition by preventing glycation reactions. In conclusion, we postulated that AG treatment at least partly limited the damage from glycation and oxidation reaction on renal function in diabetic rats.