Kapalı spor etkinlik alanlarının çok amaçlı kullanım için akustik açıdan değerlendirilmesi: Trabzon örneği
Acoustic evaluation of indoor sports halls for multi-purpose use: The case of Trabzon
- Tez No: 797821
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAVRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüzde sportif faaliyetlere yönelik tasarlanmış spor salonlarında farklı kullanım amaçları için akustik tasarımlar gerçekleştirilmemesine rağmen bu salonlar konferans ve konser gibi çeşitli etkinlikler için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında; Trabzon İli, Avrupa Gençlik Oyunları kapsamında sportif etkinlikler için inşa edilen Beşirli Merkez Tenis Kortu ve Mehmet Akif Ersoy Kapalı Yüzme Havuzu binalarındaki ana etkinlik alanları bilgisayar simülasyon yöntemi ile farklı fonksiyonel kullanımlar için akustik açısından değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde; çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilerek literatür araştırması gerçekleştirilmiştir. Yapılan Çalışmalar bölümünde; öncelikle çalışma kapsamındaki ana spor etkinlik alanlarının mevcut durumları için farklı seyirci doluluk oranlarına göre 3D modelleri hazırlanmıştır. Daha sonra modeller sesin nesnel parametrelerinin değerlendirilmesi için simülasyon programına aktarılmıştır. Sesin nesnel parametre değerleri elde edildikten sonra spor etkinlik alanlarında spor, müzik ve konuşma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik tasarlanan salonların tavan düzlemindeki mevcut taşıyıcı elemanların arasına yerleştirilen ses yutucu özellikteki mekanizmalar ile yeniden salona ait 3D modeller hazırlanmıştır. Hazırlanan 3D modeller ODEON V10 programına aktarılarak simülasyon işlemi tekrarlanmıştır. Bulgular ve Değerlendirmeler bölümünde; tüm simülasyonlar sonucunda kapalı spor etkinlik alanları için elde edilen sesin nesnel parametrelerine ilişkin değerler birbirleri ve kabul edilen optimum değer aralıkları ile karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Son bölümde; sonuçlar ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, sports halls designed for sports activities are also widely used for various events such as conferences and concerts, although their acoustic measurements are not taken into the consideration. Within the scope of this study, Beşirli Centre Tennis Court and Mehmet Akif Ersoy Indoor Swimming Pool, which were built within the scope of European Youth Games in Trabzon Province, were evaluated in terms of acoustics by computer simulation method. In the Introduction chapter, the purpose and scope of the study is stated and related literature studies are examined. In the chapter on background studies, 3D models of the current conditions of the sports halls within the scope of the study were prepared according to the different occupancy rates of the audience areas and the models were first transferred to the simulation program to evaluate the objective parameters of the sound. After obtaining the objective parameter values of the sound, 3D models were prepared again with sound-absorbing mechanisms placed between the existing bearing elements on the ceiling plane of the halls designed for sports, music, and speech activities. The simulation process was repeated by transferring the prepared 3D models to the ODEON V10 program and the objective parameter values of the resulting sound were compared with each other and with the optimum acoustic values in the literature. In the findings and evaluations chapter, the objective parameters of the sound obtained as a result of the simulations for all indoor sports halls were compared with the accepted optimum value ranges. In the last part; conclusions and recommendations are presented.