A study on fling steps in the turkish strong ground motion dataset
Türkiye kuvvetli yer hareketi veri tabanı içerisinde kalıcı yer değiştirmeler üzerine bir çalışma
- Tez No: 797829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜM TANIRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada kalıcı atım hesaplanması için mevcut olan yöntemler incelenmiş ve en güncel veri işleme şeması olan eBASCO (Schiappapietra vd., 2021) iyileştirilmiştir. Önerilen veri işleme şemasının kalıcı deplasmanları yakalama yetkinliği bu şema ile işlenmiş Türkiye ve dünya depremlerine ait kayıtlardan ve onlara yakın konumlanmış GPS verilerinden elde edilen kalıcı yer değiştirmelerin kıyaslanmasıyla doğrulanmıştır. Türkiye güçlü yer hareketleri veri setindeki deprem kayıtlarının işlenmesiyle ilk kez kalıcı yer değiştirme envanteri oluşturulmuştur. Bu amaçla, 1983'den 2023 yılına kadar oluşmuş 20 sığ kabuk depreme (Mw ≥ 6) ait 288 deprem kaydı (Rjb ≤ 50) kullanılmıştır. Ayrıca, 2023 Kahramanmaraş (Mw 7.7) depreminin 36 deprem kaydı proses edilmiş ve çalışmaya eklenmiştir. Kamai vd. (2014) ve Burks ve Baker (2016) küresel kalıcı yer değiştirme tahmin denkleminin Türkiye için tahmin performansları envanter üzerinde değerlendirilmiştir. Burks ve Baker (2016) kalıcı yer değiştirme tahmin denklemi Türkiye'ye uyarlanmış ve uyarlanmış denklemin tahminleri 2023 Kahramanmaraş (Mw 7.7) depremi kayıtları ile test edilmiştir. Son olarak Türkiye güçlü yer hareketleri veri tabanı ile NESS 2.0 veri tabanında bulunan dikey bileşen kayıtlarının kalıcı yer değiştirmeleri incelenmiştir. Bu bileşen için Kamai vd. (2014) tahmin denklemi kalıntı analizleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bileşen için ampirik veri setine dayalı yeni bir kalıcı atım tahmin denklemi sunulmuştur. Bu çalışma hem fay yakınlarına yapılacak yapıların sismik dizaynlarına hem de mevcut yapıların daha kesin değerlendirilmesine katkı sağlayacaktır. Sunulan envanter yapıların sismik tasarımında kullanılacak kayıtları seçme ve ölçeklendirme aşaması için gerekli olan kalıcı atım içeren deprem kayıtlarının belirlenmesine büyük katkı sağlayacaktır. Sunulan envanter küresel kalıcı atım veri tabanı normal ve doğrultu atımlı depremler açısından %22 ve %33 oranında artıracaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the existing methodologies on fling step calculation from strong ground motions have been investigated and improvements on the most recent data processing scheme eBASCO (Schiappapietra et al., 2021) have been proposed. Capability of the proposed scheme is verified through comparison of permanent displacements that obtained on the processed records and those derived from the co-located GPS data both from Türkiye and worldwide earthquakes. For the first time, Türkiye permanent displacement inventory is created through processing both horizontal and vertical components of the Turkish strong motion dataset. For this purpose, 288 recordings (Rjb ≤ 50 km) of 20 shallow crustal earthquakes (Mw ≥ 6) occurred between 1983-2023 are utilized. In addition, 36 recordings of the 2023 Kahramanmaraş (Mw 7.7) earthquake are also processed and included in this thesis. Performance of evaluation of two global prediction models for fling amplitudes (Kamai et al. (2014) and Burks and Baker (2016)) are performed using Turkish permanent displacement inventory. Then, fling step prediction model of Burks and Baker (2016) is adjusted and the Türkiye-adjusted equation has been further compared with the recordings of the 6 February 2023 Kahramanmaraş (Mw 7.7) earthquake. Lastly, the permanent displacements in vertical components from Turkish strong motion database and NESS 2.0 database are inspected. Performance of the Kamai et al. (2014) prediction equation for this component is evaluated through residual analyses. In addition, based on the empirical dataset, a new predictive model for this component is proposed. This study will contribute to both seismic design of new structures and more accurate evaluation of existing structures in the vicinity of faults. The presented inventory will greatly help to identify the fling- containing ground motion records to be used in the seismic design of the structures through selecting and scaling procedures. Furthermore, the presented fling inventory will augment to fling values of normal and strike-slip earthquakes in the worldwide fling database by 22% and 33%, respectively.