A novel algorithm for selecting optimal routing paths to improve network performance
- Tez No: 797831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Çok Protokollü Etiket Değiştirmeyi kullanan çeşitli yol yöntemlerini araştırıyoruz. (MPLS) ağlarda Trafik Mühendisliği (TE) terimini geliştirmek için. İnternet hizmetleri olarak önemi artmaya devam ederken, verimli yönlendirme algoritmaları TE için çok önemlidir. MPLS bir yönlendirici hızını artıran, açık yönlendiricileri tanımlayan ve kolaylaştıran çağdaş teknik daha iyi Trafik Mühendisliği Yönetimi ve gerçek zamanlı multimedya veri iletişimi. Bir ağda paket iletimi için en kısa yolu belirlemek için kullanılan protokoller arasında ağ, MPLS önemli bir tanesidir. Bununla birlikte, ISP'ler, yönlendirme algoritmasını Verimliliklerini optimize etmek için MPLS yönlendiricileri. Gelişmiş yönlendirme algoritmaları geliştirildi etiket değiştirme yolunu (LSP) bulmak için trafiğe dayalı yönlendirmeyi kullanarak MPLS ağlarından yararlanmak için çözümler ve engelleme olasılığını azaltır. Bu algoritmaları değerlendirmek için Matlab'ı kullandık. MPLS ağını simüle edin. Simülasyon sonuçları çeşitli kaynaklardan analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. temel alınarak belirli yönlendirme algoritmaları için önerilerde bulunulmuştur. ağ belirtim protokolü. Bu araştırmanın sonuçları, bilgisayar ağları için entegre yol yöntemlerinin paket anahtarlama şartları en uygun rota yolunu sağlar
Özet (Çeviri)
In this research, we explore various path methods utilizing Multiprotocol Label Switching (MPLS) to improve the term Traffic Engineering (TE) in networks. As internet services continue to grow in importance, efficient routing algorithms are crucial for TE. MPLS is a contemporary technique that improves router speed, identifies explicit routers, and facilitates better Traffic Engineering Management and real-time multimedia data communication. Among the protocols utilized to determine the shortest path for packet transmission in a network, MPLS is a significant one. However, ISPs must enhance the routing algorithm on MPLS routers to optimize their efficiency. Advanced routing algorithms have been developed to leverage MPLS networks, utilizing traffic-based routing to find label switching path (LSP) solutions and reduce blocking probability. To evaluate these algorithms, we utilized Matlab to simulate the MPLS network. The simulation results were analyzed and evaluated from various perspectives, and recommendations were made for specific routing algorithms based on the network specification protocol. The outcomes of this research indicate that integrating path methods for computer networks in terms of packet switching provides the best optimal route path